Знака на дявола ползвали задържаните с наркотици ченгета Божидар Милев и Николай Апостолов, за да бележат пикото, което пласирали на пазара. Пълно мълчание за босовете си с бялата отрова пазят пред разследващите арестуваните преди седмица с хапчета и белязани пари "служители на реда". Това стана ясно в Софийския апелативен съд, от който двамата полицаи поискаха да ги освободи от ареста срещу по-лека мярка за задържане, но магистратите порязаха мераците им, пише "България Днес".
Именно мълчанието на двамата бе един от мотивите на съда да ги остави зад решетките. Запознати с разследването допускат, че конците на престъпната схема са дърпали шефове на закопчаните ченгета.
Според версията въпросните неизвестни към момента босове в сянка са на висока позиция в МВР. Точно заради това те са успели да парират работата на колегите си от "Вътрешна сигурност" и те не са могли да стигнат до върха на престъпната схема. Така при акцията за разбиването й в капана паднали дребните риби - Милев и Апостолов.
Апелативните съдии подчертаха, че ако бъдат пуснати от ареста, може да извършат ново престъпление и да попречат на разследването. Обикновено в тази графа попада и прикриването на доказателства и съучастници.
Още един твърде любопитен факт лъсна в съдебната зала. Адвокат Емил Милев, който защитава Николай Апостолов, изтъкна като мотив за освобождаване на клиента му от килията, че към момента няма данни ченгето да е освободено от работата си в МВР и срещу него да е стартирала дисциплинарна проверка. По думите на адвоката следователно от това може да се направи изводът, че шефовете на Апостолов са счели, че той не трябва да бъде отстранен от длъжност, вероятно защото не са дали вяра на това, в което го обвинява прокуратурата.
Според обвинението 24-годишният Божидар Милев от 7-о районно и 31-годишният Николай Апостолов от охраната на метрото са замесени в търговия с наркотици и рекет. Те искали от студента Кирил Тодоров да организира мрежа за разпространение на дрога, в която да има момичета дилъри, както и проститутки. При акцията за задържането Милев стреля "на месо" по преследващи го полицаи. Двама служители на реда бяха леко ранени.
Разследването срещу униформените дилъри започнало в средата на февруари т.г., когато студентът подал сигнал в МВР, че полицаи го изнудват да продава наркотици. На 12 февруари започва разследване, като за него са използвани и специални разузнавателни средства (СРС). Самият свидетел Кирил Тодоров също има история, свързана с полицията. Тя датира от края на 2015 г. Тогава в стая в студентско общежитие, където живеел студентът заедно със свои колеги, влезли полицаи. По твърдения на самите обискирани след претърсване ченгетата намерили наркотици. Затова студентът бил отведен в 7-о районно. Пак според негови разпити там той бил бит и го заплашвали, че ако не съдейства на полицията и не работи за тях, ще се сдобие с обвинение, прокуратурата ще го задържи и ще му съсипят живота.
За това задържане няма никакви документи. Докато бил в полицията, студентът имал 337 лв., полицаят му казал, че парите остават за него и за неговия колега, както и че за да го освободят, трябва да им обещае, че ще им даде остатъка до 1000 лв. Студентът бил освободен, на следващия ден бил открит от единия от полицаите и той му дал парите. Името на полицая е Божидар Милев, уточниха от прокуратурата. Последвали няколко срещи на Милев със студента, на които той обяснил, че Тодоров трябва да продава дрога в Студентски град за полицая, а той ще го снабдява с наркотици. Другият полицай - Николай Апостолов, бил представен на Кирил като приятел на Милев, като човека, който контролира продажбата на наркотици в центъра на София.
Арестуваните ченгета имали намерение да инвестират в оранжерия за отглеждане на марихуана, стана ясно в съда. За производството щял да се грижи студентът, а полицаите щели да подсигурят разсад за тревата, както и оборудването - лампи, напоителна техника и пр. Проектът се провалил, след като инициаторите за отглеждане на реколтата от марихуана са арестувани.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес