24 Ноември, 2024

Николай Радулов: Силата в затворите ни се доказва с кървави акции

По начина, по който се охраняват затворите, истинско чудо е, че не се бяга ежедневно

В затворите ни непрекъснато има вътрешни борби, натиск за влияние. Там има самоуправление на принципа „който победи“ и силата се доказва с кървави акции.  Софийският централен затвор е твърде стар, строен е през 1903 г., като не отговаря на никакви изисквания. Това заяви в ефира на bTV Николай Радулов, бивш главен секретар на МВР

В затвора винаги е имало оръжие, затворниците консумират наркотици, затворниците разполагат с мобилни телефони, категоричен е той.

Припомни, че само преди месец надзирателите са протестирали заради условията им на труд. „Едно от исканията беше да се попълни щата. Този щат им позволява да заемат една или две позиции. А целият затвор е в ръцете на затворниците. Там управлява местният авторитет, този който е най-големият бандит, по думите му. 

 През 2014 г. имаше една европейска комисия , която беше отчаяна от това, което видя. Такъв затвор няма никъде по света.  Той не отговаря на нито един от критериите. Счита се, че отношението към затворниците е нечовешко, но отношението към работещите в затвора е равно на това да си затворник. 
Надзирателите отдавна предупреждават: "По начина, по който се охраняват затворите, истинско чудо е, че не се бяга ежедневно", констатира Радулов. 

 „Всичко придобива епистоларно-комедиен вид. Оказва се, че в България и годините на прехода чистачката е много важна институция. Когато се намалява администрацията, започва се от чистачките. Вижда се, че тя единствена е тръгнала да оказва съпротива“, коментира Радулов служителката с метла, която единствена се опитала да спре бягащите рецидивисти.   

„Да се надяваме, че тези хора не са решили да отскочат до Гърция за Великденските празници и после да се върнат. По добре обаче е да не са тук. За гражданите ще бъде по-добре“, каза още Радулов. 

 Коментирайки факта, че правосъдното министерство е имало информация за подготвяно бягство в затвора той припомни и случая с атентата в „Сарафово“. „Имаше и данни от израелските служби за атентата, но автобуса си избухна. Не е достатъчно да имаш само информация, трябва и да продължиш. Това наблюдение не може да се извърши с обезкървените служители на затворите. Това е една голяма сграда с 2-3 пъти повече затворници, отколкото е капацитета. Надзирателите не могат да си изпълняват нормално задълженията“, каза той.  


Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес