"Най-важното е това (разделението на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две колегии - бел.ред.) да се случи прозрачно, публично и въз основа на обективни критерии". Това заяви председателят на Върховния касационен съд преди заседанието на съвета днес.
Той посочи и обективните критерии, според които трябва да стане разпределянето в колегиите - месторабота на юристите преди избирането им в съдебния съвет, професионалната им ангажираност, сферата на дейност, където те са полагали своя труд. По думите му са важни и личните предпочитания на членовете на съвета, но при положение че повечето желаят в съдийската колегия, трябват други критерии.
"Мисля, че законодателят донякъде помогна това да се случи с гласуваното увеличение на заплатите на ВСС. Това може да мотивира колегите да се раздели ВСС", каза още председателят на ВКС. Като самото увеличение на заплатите според него е станало без аргументи, особено бюджетни такива. Като непоследователно определи и поведението на политиците първо да искат оставката на ВСС, а след няколко месеца да гласуват увеличение на заплатите им.
По думите на Панов разделянето е еднократен и важен акт и исторически ще се случи само веднъж. Тъй като след влизането на промените в Закона за съдебната власт в сила, което вече е факт, нормите му ще определят как ще се съставят съдийската и прокурорско-следователската колегия.
Проблемът с разделението на съвета по думите му е само при тези, които са от парламентарната квота. От 11-те членове на ВСС, избрани от Народното събрание, 8 са били съдии, макар и в различно време, но само 6 могат да отидат в съдийската колегия. Като нито един от 8-те членове на ВСС от парламента, не иска да бъде в прокурорската колегия.
"Време е да покажем, че мъдростта е фактор в съдебната система", коментира още Панов и припомни, че много отдавна се е надявал да започнат тези дебати, за да може като влезе законът в сила, ВСС да отреагира. "Това забавяне според мен е преодолимо", обясни все пак той.
Според Соня Найденова, която беше свалена като представляващ ВСС, предстоящото разпределение на членовете на Висшия съдебен съвет, избрани от парламента, на съдийска и прокурорска колегия е препъни камък. В коментар по Би Ти Ви тя уточни, че разделянето става по силата на новия Закон за съдебната власт, който вече действа, но в него депутатите не предвидиха правилата, по които да се извърши това.
Найденова изрази надежда, че единствен обективен критерий при предстоящото разпределяне на парламентарната квота, трябва да бъде заеманата длъжност на съответния магистрат преди избора му за член на ВСС.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес