На заседание на Пленума на Върховния касационен съд (ВКС) е взето решение за сезиране на Конституционния съд (КС) заради поправките на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), които предвиждат от 5 ноември 2017 г. делата за корупция по високите етажи на властта и срещу магистрати да се разглеждат не от Софийския градски съд (СГС), а от Специализирания наказателен съд (СпНС). Промяната в НПК бе гласувана в края на първата сесия на 44-то Народно събрание.
Мнозинството от върховните съдии са на мнение, че промяната на подсъдността на престъпленията срещу високопоставени служители на държавната администрация, както и срещу съдии, прокурори и следователи, противоречи на основния закон, коментираха пред "Правен свят" магистрати, участвали в заседанието на Пленума на трите колегии на ВКС, съобщи Правен свят. Освен това върховните съдии били възмутени от решението на депутатите да дадат повече правомощия на специализираните магистрати, още повече, че анализи именно на Наказателната колегия на ВКС са разкрили неефективната работа на спецправосъдието от неговото създаване преди пет години.
На днешния Пленум на ВКС е решен и друг казус - възникналият конфликт между председателя на ВКС Лозан Панов и досегашния му заместник и ръководител на Гражданската колегия Красимир Влахов. Мнозинството от върховните съдии са подкрепили Панов в искането му да предложи за одобрение от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) за негов заместник - кандидатурата на съдия Светла Димитрова, която е ръководител на Трето гражданско отделение на съда. Дори Красимир Влахов е гласувал в подкрепа на Димитрова. Въпреки това, Влахов е отказал да подаде оставка като досегашен заместник-председател на ВКС, заради начина, по който Лозан Панов се е опитал да го смени, включително чрез прекъсване на заседание на Общото събрание на съдиите от Гражданското отделение на ВКС.
Закон и ред
Пленумът на ВКС се обяви срещу прехвърлянето на делата за корупция в Специализирания съд
Мнозинството от съдиите са подкрепили Светла Димитрова за заместник на Лозан Панов
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро