Седем полицаи от Моторизираната група за бързо реагиране „Сигма“ при Специализирани полицейски сили към „Охранителна полиция“ - СДВР са предадени на Специализирания наказателен съд за подкупи, съобщават от Специализираната прокуратура. На съд е предаден ръководителят на групата Ивайло Василев, бивш директор на „Сигма“, който е обвинени в участие в престъпна група.
Като обвиняеми са привлечени участниците в групата Георги Божилов – старши полицай, Йордан Джогански – командир на отделение, Филип Макавейски – старши полицай, Владислав Николов – полицейски инспектор, Стойко Методиев – командир на отделение и Любомир Любомиров – старши полицай.
Според прокуратурата Ивайло Василев е организирал групата през декември 2012, когато излага пред подчинения си Георги Божилов идеята за бърза и лесна печалба. Божилов приема предложението не само заради възможността за допълнителен доход, но и заради обещано покровителство от страна на директора. Дни по-късно участие в групата е предложено и на останалите бъдещи участници в нея, даден им е и срок за потвърждение – 1 януари 2013 г., когато групата започва дейността си.
До 30 юли 2014 г., когато участниците са задържани, командирът Василев определял за тях маршрути, по които се извършват много нарушения на Закона за движение по пътищата и им давал по телефона указания в кой момент да действат. А именно – да спират нарушители и да ги подбуждат към подкуп, вместо да им бъдат съставени актове или фишове.
Така в рамките на едно дежурство един екип (от двама или трима човека) „изкарвал“ между 200 и 400 лв. От „изкараното“ всеки от групата плащал на Василев „месечна такса“ от 150 до 400 лв. в зависимост от маршрута, както и „такса-дежурство“ от 20
до 50 лв.
В случаите, когато водачи подавали жалби за искани подкупи от участници в групата, Василев съдействал те да останат без последствия.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес