Осъдени за задължения граждани излизат на ежедневни протести пред Съдебната палата в София за седмица. Ще има и паралелни акции и в други големи градове пред районните съдилища. Гражданско движение "Покана за доброволно изпълнение" е организатор събитието, което ще се проведе на 20 март от 18.00 часа.
След многократни опити да заострим вниманието на институциите относно проблем с използването на заповедното производство за ограбване на хората, и след като не получихме никакви адекватни отговори в нормалните срокове, възнамеряваме да организираме ежедневни протести, се посочва в поканата за протеста.
От организацията канят на протеста всички пострадали от "незаконосъобразни действия на съдилища и частни съдебни изпълнители".
От движението обявяват три искания - съдии и съдебни изпълнители, облагодетелствали се неправомерно, в разрез със закона, да бъдат разследвани и съдени; незабавно спиране и пълна ревизия на всички заповедни производства и последващи изпълнителни дела; връщане на всички незаконно отнети суми, движими и недвижими вещи, по недопустими заповедни, искови и изпълнителни дела.
Законодателството позволява всеки да бъде посочен за длъжник, като за суми до 25 хил. лв. не са необходими документи, които да доказват задължението. В същото време съдът не е длъжен да проверява достоверността на исканията от страна на кредиторите. Обикновено длъжниците стават такива, без да знаят, като институциите им отнемат правото да обжалват и да се защитят.
По време на пресконференция, от сдружението нарекога схемата, в която влизат съдии, прокурори, адвокати и частни съдебни изпълнители "организирана престъпна група". Бяха цитирани скандално документирани случаи за подправяне на документи; отказ да се предостави информация на длъжника и да му се даде възможност да се защити; за дела, които нямат правна стойност. Според организаторите става дума за хиляди подобни случаи, документирани дори от служители в звено "Антикорупция", но наказани няма, а хора по веригата се прикриват взаимно.
Още по-шокиращото е, че всички партии са били информирани са огромния проблем, но нито една от тях не е поела сериозен ангажимент към пострадалите. По техни изчисления две трети от всички заповедни производства са незаконни. Грубите нарушения на законодателството са били документирани многократно чрез проверка на случайни дела в присъствието на председателя на СРС Стефан Милев. Дори това не е довело до желаните проверки и резултат, въпреки сезирането на европейски институции, заради групо погазване на законодателството.
От сдружение "Покана за доброволно изпълнение" определиха случващото се като "кутията на Пандора" и призовават набедените за длъжници да търсят правата си и да ги подкрепят в протестните им действия.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес