24 Ноември, 2024

Правозащитник: Българските служби действаха като шайка бандити по случая "Бююк"

Правозащитник: Българските служби действаха като шайка бандити по случая "Бююк"

Експулсирането в Турция на Абдуллах Бююк е сходно с мутренско отвличане, а българските служби действаха като шайка бандити, които са хванали един човек, качили са го в една кола и са го извели от страната. Правителството и МВР дадоха ясен сигнал към Европа и българското общество, че в страната ни върховенството на правото няма никакво значение. Това е коментарът на адвокат Михаил Екимджиев пред "Медиапул".

"Сигурен съм, че ЕС и Съветът на Европа ще реагират. България загърби върховенството на правото, за да се постави в услуга на един диктаторски режим. Това е унизително за всички нас. Българските служби, ръководени от това правителство, което се подкрепя и от "патриоти", се поставиха в услуга на един диктаторски режим за сметка на ценностите на демокрацията, за сметка на правата на човека, гарантирани от българската конституция", коментира още правозащитникът.

По думите му България е нарушила фундаменталните си задължения, произтичащи от Конвенцията за защита правата на човека и Хартата за правата на човека в ЕС. "Нарушена бе абсолютната забрана държавата да не предприема никакви действия, които биха изложили на реален риск даден гражданин от нечовешко и унизително третиране или от смъртно наказание", обяснява още Екимджиев. Той твърди, че зад решението на българските власти, което и досега не е коментирано от премиера Бойко Борисов, стои "някакъв пазарлук с Ердоган".

Той подозира, че турският президент е заплашвал с бежанците. България и Турция подписаха споразумение за реадмисия, като досега не е известно колко хора са били върнати. "Но вижте как постъпи американският президент Барак Обама по искането екстрадицията на Гюлен. Той каза: "Да, съжаляваме за опита за преврат в Турция, съчувстваме и подкрепяме демократично избраното правителство, но ние сме правова държава и не можем да изпълняваме искания, които не са подкрепени от доказателства". При нас стана обратното", коментира още адвокатът.

"Действията на българските власти приличат повече на организирана престъпна група (ОПГ), която се е сговорила да отвлече и отпрати един човек, а не като действия на европейска правова държава. Никакви технологични съображения за изтичане на срока за пребиваване на Бююк в България не могат да оправдаят експулсирането", смята още Екимджиев.

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес