Прокуратурата е възобновила разследването, образувано във връзка с изтеклите разговори между отстранената от председателския пост на Софийския градски съд Владимира Янева, уволнената съдийка Румяна Ченалова и адвокат Момичил Мондешки, съобщават от държавното обвинение пред "Дневник".
Наблюдаващият делото прокурор Димитър Петров от антикорупционното звено към Софийската градска прокуратура се е самосезирал вчера, след като Мондешки даде интервю за в. "Труд". Петров е постановил да се извърши разпит на адвоката, както и на Атанас Чобанов и Асен Йорданов - главния редактор и собственика на сайта "Биволъ", който публикува записите. Ще бъдат разпитани и други свидетели по преценка на прокурора.
Освен това Петров ще изиска от сайта всички записи, с който "Биволъ" разполага.
В края на юли стана известно, че наблюдаващият прокурор е спрял досъдебното производство, тъй като разследващите не са могли да намерят човека, записал разговорите. В интервюто пред "Труд" Мондешки заявява, че разговорите всъщност били нарочно записвани. Той твърди, че те са били направени с диктофон в дома на Ченалова и всичко, което се говори, е било предварително измислено и не е истина.
"Целта беше записите да им помогнат да се оправят с проблемите си, а след като бяха освободени като съдии, вече не знам. Не си задавах тогава въпроса как ще бъдат използвани", обяснява Мондешки.
Внезапните обяснения на най-трудно откриваемия участник в разговорите съвпаднаха и с новата версия на премиера Бойко Борисов за "Яневагейт". В началото на миналата седмица той отново избегна да коментира темата по същество, като каза, че записите са правени като сериал - "имат студио, в което се събират и снимат разговорите, и ги пускат", и не трябва да бъдат проверявани, защото са "врачки и махленски клюки".
След публикуване на интервюто Борисов заяви, че се е почувствал омерзен, че Мондешки е мълчал близо година и че сега, "когато му се е видяло нанагорно по някоя тема, че искат да му взимат правата, излиза и започва сега да го говори". Румяна Ченалова пък заяви готовност да застане на детектор на лъжата, след като била потресена от лъжите на адвоката.
В началото на тази година етичната комисия на ВСС при проверката на казуса не успя да открие адвоката, сега той ще бъде разпитан от разследващите.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро