24 Ноември, 2024

Прокуратурата все още умува дали да забрани две паравоенни организации

 Прокуратурата все още умува дали да забрани две паравоенни организации

Прокуратурата все още не е решила дали има основания да иска прекратяването на две паравоенни организации -"Български воински съюз"Васил Левски" и "Българско национално движение "Шипка". През юниот Българския хелзинкски комитет поискахадържавното обвинение да подаде иск по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) за прекратяването на двете националистически организации, пише "Дневник".

Двете организации бяха главни действащи участници при посрещането на руската прокремълска рокерска организация "Нощни вълци" пред храм "Св. Александър Невски" в края на юни. Преди това те се изявиха и като организираха доброволни патрули по границата срещу мигранти.

С писмото си до главния прокурор Сотир Цацаров от БХК са предоставили на държавното обвинение данни, публично достъпни в интернет страницата на двете формирования, от които се разбира, че дейността им е насочена против републиката и че те създават тайни или военизирани структури.

И двете организации са регистрирани като юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи общественополезна дейност.
"Съгласно искането на БХК налице са данни за съставомерни деяния на лица, свързани тези организации: образуване и ръководене на организация, която си поставя за цел да извършва престъпления по Глава I от Наказателния кодекс (НК) – престъпление по чл. 109 от НК; и приготовление по чл. 110 от НК за престъпление по чл. 95 от НК (опит за преврат, бунт или въоръжено въстание за събаряне на властта)", сочат от хелзинкския комитет. От "Шипка" и "Васил Левски" твърдят също, че е нужно"освобождение на Отечеството" от "престъп[ния] модел за партийно олигархично управление", като обявяват "мобилизация" и набират доброволци за организирана от тях "стрелкова подготовка". Обявено е и създаването на"подразделение за специални операции и антитероризъм".

За да бъдат прекратени - дейността трябва да се осъществява от самото сдружение, а не от неговите членове. В позицията на Върховна касационна прокуратура, се разбира, че "нарушенията по чл. 13, ал.1,т.3,б,"б" от Закона за юридическите лица с нестопнска цел (ЗЮЛНЦ) се свеждат до противоречие между посочените в устава на сдружението цели и средствата за тяхното постигане с действително осъществяваната от сдружението дейност". От прокуратурата заявяват, че "за наличието на основания за прекратяване на сдружението, посочени в тази норма, е необходимо противната на Конституцията, на законите или на добрите нрави дейност да бъде осъществяване от самото сдружение, а не от негови членове в лично качество, независимо дали те са членове на управителните му органи. Необходимо е тя да бъде извършвана по начин, който ангажира сдружението като правен субект, различен от неговите членове".

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес