Новият антикорупционен закон на Меглена Кунева може да доведе до санкции заради нарушение на Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи. Причината е, че се предвижда възможност човек да бъде наказван два пъти за едно и също нещо. За това предупреждава Върховната касационна прокуратура (ВКП) в становище, изпратено до правната комисия в парламента, съобщи "Правен свят".
Проектът беше бламиран в последния работен ден на Народното събрание преди лятната ваканция и остана за гласуване на първо четене през септември. Преди това в комисия беше критикуван остро от опозицията. Той предвижда сливане на Комисията за конфликт на интереси, БОРКОР и част от Сметната палата, като новото звено осъществява контрол за корупция, неоснователно забогатяване и конфликт на интереси.
В становището, подписано от зам. главния прокурор Пенка Богданова, се казва, че държавното обвинение принципно подкрепя проекта, но много неща в него не са прецизни и трябва да се поправят. Най-проблемна е разпоредбата: "Действията и санкциите по този закон се прилагат независимо от предприемането на действия и мерки по други закони, включително започване на наказателно производство". Прокурорите обясняват, че "административната отговорност не може да бъде реализирана "независимо" от наказателната за същото деяние". Според Закона за административните нарушения и наказания при наказателно преследване не се образува административно производство, а когато е образувано, то се прекратява. Прокурорите предупреждават, че ако проектът на Кунева не бъде променен, ще се наруши принципът, че човек не може да бъде наказван два пъти за едно и също нещо. Те припомнят, че по въпроса за конкуренцията между наказателната и административнонаказателната отговорност е образувано тълкувателно дело във Върховния касационен съд.
Друг проблем е липсата на ред, по който да се констатира неотстранена в срок или необявена несъвместимост. "Не е уредено кой орган и по каква процедура ще установява недекларираната от лицето несъвместимост, както и какви ще са последиците от подобна констатация. Щом неотстранената декларирана несъвместимост е основание за прекратяване на правоотношението с лицето, заемащо висша публична длъжност, същите последици трябва да има и установяването на необявена от това лице несъвместимост", пишат прокурорите. Те критикуват и установяването на конфликт на интереси по правилата на Административнопроцесуалния кодекс, според тях административната принуда е регламентирана в Закона за административните нарушения и наказания.
В становището се поставя и въпросът дали не е разширен твърде много кръгът от лицата, които подават декларации за имущество и конфликт на интереси. Като пример се дават управителите и директорите на частни болници, които сключват договори със здравната каса и също ще бъдат задължени по публичния регистър.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес