Със 116 гласа "за", 5 "против" и 10 "въздържал се" бяха приети промените в Закона за съдебната власт, смятани за голямата крачка за реформа в съдебната система след промяната в конституцията.
Критики имаше от БСП, която беше твърдо опозиционно настроена. За сметка на това критиката на ДПС и АБВ, беше умерена, като дадоха да се разбере, че смекчаване на текстовете в частта за предлаганото съдебно самоуправление и правомощията на инспектората към ВСС, например, могат да подкрепят управляващите при окончателното гласуване.
Единствено депутатите от ДСБ и Гражданската квота на Реформаторския блок не гласуваха въобще. Те дадоха само 1 глас "за" заради добрите предложения в проекта на министър Екатерина Захариева и 1 глас "против" заради липсата на смелост да се реформира и прокуратурата.
"Не е добър закон, който предвижда семпли промени в съда и още по-семпли в българската прокуратура. Не лекуваме болестта, от която страда съдебната ни система. По същия начин стана и с промените в конституцията. С такива промени бихме задълбочили проблемите поради липсата на смелост да ги назовем", заяви от трибуната в парламента лидерът на ДСБ Радан Кънев.
По думите му не е посочен най-тежкият проблем и той е ролята на прокуратурата в политиката и тясната работа с изпълнителната власт водят на практика до разпъване на чаръд над политическата корупция.
"И не говоря за Сотир Цацаров и Бойко Борисов, а за всеки главен прокурор и всеки премиер. Властите и имената се сменят, но проблемите остават. 68% от българите искат съдебна реформа по румънския модел. Но нищичко от това не е застъпено", каза още лидерът на ДСБ.
И добави, че "ключът за този закон е между първо и второ четене и не е случайно, че ДПС и АБВ - партиите, които изпълниха мократа поръчка за провал на конституционната реформа, сега ще правят предложения".
"Ще видим на второ четене дали този закон ще е семпла реформа или пълна имитация", заключи Кънев.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес