24 Ноември, 2024

Репортер осъди МС заради "Авиоотряд 28"

Репортер осъди МС заради "Авиоотряд 28"

 

Днес Софийски административен съд отмени мълчаливия отказ на МС за достъп до информацията за полетите, които е заявявал бившият премиер с правителствените самолети и хеликоптери.

Според решението на САС МС е длъжен в 14 дневен срок от влизане на съдебното решение в сила да се произнесе по искането за достъп до информация.

Сагата започва през август миналата година, когато след първия сканда Караджов е поискал достъп до заявките, които бившият премиер Бойко Борисов е писал за ползване на правителствения "Авиоотряд 28". След първия мълчалив отказ следва и второ писмено заявление на 23 ноември 2012 г. В него се иска съдържанието на изпратените до "Авиоотряд 28” писмени заявки за полети от премиера и службите, отговарящи за протокола в МС за периода от 1 януари 2010 г. до 15 август 2012 г., както и административната преписка със становищата по първото искане. Но и в този случай ръководителят на звеното за връзки с обществеността в МС Николай Боев е бил длъжен, но не се е произнесъл в законния 14-дневен срок.

Мълчаливият отказ е обжалван от Караджов. По време на делото единственото обяснение, дадено от юристите на Министерския съвет е, че информацията трябва да се предостави не от кабинета, а от "Авиоотряд 28".

Съдът е приел този довод на МС за изцяло неоснователен, тъй като ако не е разполагал с исканата информация, е бил длъжен да препрати заявлението по служебен път до авиотряда и да уведоми заявителя. Още повече, че заявките за полети очевидно се пазят в изходящата поща на Министерския съвет.

Според състава на съда исканата информация не е насочена срещу националната сигурност, обществения ред в държавата или народното здраве и морала, както и не засяга чужди права и законно защитени интереси на трети лица. Т.е. не може да се ограничава конституционното право на всеки гражданин да получава и разпространява информация от държавните органи.

Решението на съдия Десислава Корнезова подлежи на обжалване в 14-дневен срок пред Върховния административен съд. "Решението на правителството дали да обжалва или не ще покаже всъщност дали служебният кабинет ще продължи упорития отказ на предишната власт, още повече че мотивите на съда са категорични и те едва ли ще претърпят промени пред ВАС", коментира адвокат Александър Кашъмов от "Програма достъп до информация".

Според решението на САС Министерският съвет е длъжен в 14 дневен срок от влизане на съдебното решение в сила да се произнесе по искането за достъп до информация.

Юристи припомнят, че длъжностно лице, което не изпълни подобно предписание на съда, се наказва с глоба от 200 до 2000 лв. Според същия закон заради това, че без уважителна причина не се е произнесъл в срок по заявлението, служителят, отговорен за достъпа до информация, вече би трябвало да е наказан с глоба от 50 до 100 лв. от своя пряк началник - министър-председателя.

 

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес