Проверка на Върховната касационна прокуратура установи обаче, че оперативните данни, предоставени на Роман Василев от ДАНС са били причина, той да направи искане за ползване на СРС-та по делото срещу Тенчо Попов, Петър Сантиров и Николай Цонев пред Пловдивския окръжен съд, а не пред софийски. Затова обвинител №1 не прие оставката на Василев.
Всички действия на Роман Василев са били съгласувани тогава със заместник-главен прокурор, пише в съобщение на Върховната касационна прокуратура, която вчера, 11 април, започна проверка по искане на главния прокурор.
В петък сутринта Роман Василев е предявил до ВСС чрез главния прокурор заявление за подаване на оставка. След получаване на доклада от проверката обаче, Цацаров отказа да приеме заявлението за оставка на Василев и да го представи на Висшия съдебен съвет, с оглед установените по-горе резултати – осъщественото съгласуване на действията на заместник-градския прокурор, включително и по исканията за използване на СРС, с административните му ръководители.
Именно по тази причина главният прокурор не намира основания за отговорност на прокурор Василев.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес