С висока степен на обществена опасност са действията на Филип Златанов. Te са довели до ерозиране на държавността. Това посочва Софийският градски съд в мотивите си по присъдата на бившия председател на Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси, който беше осъден на 3 години и 6 месеца затвор заради тефтерчето за изпълняване на поръчки, въпреки че прокуратурата поиска условна присъда.
Като една от причините за тежкото наказание, наложено на Златанов, се посочва морално укоримото му поведение, водещо до сериозно ерозиране на държавността.
Срещу Филип Златанов се водеше дело, заради три преписки за конфликт на интереси: срещу президента Росен Плевнелиев, бившата му одиторка Лиляна Бунева и бившата му съветничка Димана Ранкова.
Според съдия Андрей Ангелов, и двамата съдебни заседатели, действията на Филип Златанов са с висока степен на обществена опасност. Те са уронили авторитета на цялата система за социално управление, предвид естеството на длъжността му в цялата йерархия на държавната администрация и функциите на комисията да упражнява контролни правомощия за законно и почтено осъществяване на властническите правомощия.
По последния случай, съдът оправда Златанов, но затова, че не е качил на сайта на комисията информацията, че държавният глава се проверява за конфликт на интереси, както и за закъснението, с което е уведомил Ранкова за решението на комисията по нейния казус – съдът осъди Златанов. Именно наказания около средния размер ще съдействат оптимално както за поправянето на Златанов, така и за постигането на останалите цели на наказанието, е категоричен СГС.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес