Административният съд в Бургас е отменил решение на Държавна агенция за бежанците, с което се отхвърля молбата й. Това съобщиха от съда.
Магистратите са приели, че при издаването на обжалвания административен акт има съществени нарушения на административно-производствените правила и не са преценени конкретните факти за конкретната жена и бежанската й история. Извършена е формална преценка на ситуацията в държавата по произход.
Според съда не е направена преценка на положениeто на религиозните малцинства в Ислямска република Иран, не е извършена и дължимата преценка дали жалбоподателката е изложена на опасност от преследване или от тежки посегателства при завръщане в страната по произход поради принадлежността й към посочената от нея религиозна група. Преписката се изпраща на органа за ново произнасяне по молбата. Постановеният съдебен акт е окончателен. В момента Захра Шахсавани живее и работи в Несебър. Посещава Евангелската църква. Избягала е от Иран през 2012 година. През 2014 г. Захра иска да й бъде предоставен статут на бежанец с хуманитарен статус у нас, но молбата й е отхвърлена.
В края на 2015 г. Шахсавани отново се обръща за помощ към Регистрационно-приемателен център за бежанци в село Баня. Тогава Захра разказала, че не може да се завърне в Иран, тъй като се чувства застрашена заради религията, която е приела. Момичето е на 22 години, а причината, поради която животът й в Иран е заплашен е, че преди години тя приема християнството и оставя исляма зад гърба си. Младата жена говори много добре български език. Казва, че е напуснала Иран заедно със сестра си още през 2013 г., тъй като там животът бил много тежък. Преследвали семейството й, защото опитали да развиват частен бизнес. Майка й и сестра й дори са били арестувани.
Още от Закон и ред
Христо Грозев се оказа мишена на българите, руски шпиони в Лондон
Сред обектите на групата са били журналисти, политически дисиденти и американска военна база, показва разследването на Острова
Илиян Тодоров, осъден за убийството пред Соло", иска преразглеждане на делото
Осъденият беше екстрадиран от Узбекистан, след като в продължение на 13 години се укриваше от закона
В Словакия закопчаха двама души, заподозрени в подготовка на атаки срещу критична структура
Гашпар отхвърли твърденията за "руска" или "украинска" връзка, като посочи, че тези предположения са по-скоро политически, отколкото фактологически мотивирани