Висшият съдебен съвет (ВСС) прилага "силов подход" спрямо неудобни съдилища и съдии.
Това обяви Съюзът на съдиите в България (ССБ) в своя декларация, разпространена до медиите днес. Повод за нея са двете доста спорни решения, взети от мнозинството в Съдийската колегия на съвета преди ден по искане на главния прокурор Сотир Цацаров. Първото е свързано с възлагане на цялостна проверка за забавени над 2 г. дела в Софийския градски съд (СГС) и Софийския районен съд (СРС), а второто - за образуване на дисциплинарно производство срещу съдия Мирослава Тодорова.
"Повод за конкретното активизиране на Комисията по дисциплинарни производства и на Инспектората към ВСС обаче се явява сезирането им от страна на главния прокурор с данни, събрани в хода на проверка, каквато прокуратурата не е оправомощена да извършва по отношение на дейността на съда", подчертават от ССБ.
Съдиите отбелязват още, че с действията си мнозинството в Съдийската колегия на ВСС "легитимира тази нямаща своето основание в закона дейност на прокуратурата, а преди това отказа и да вземе отношение по манипулативния начин на представяне на извършената "проверка" от страна на прокуратурата на дейността на наказателните отделения на СГС и СРС".
"Изразяваме твърдото си несъгласие с така демонстрираното избирателно отношение от страна на мнозинството на Съдийската колегия на ВСС и с използването на силов подход по отношение на явно считани за неудобни съдилища и съдии", декларират съдиите от съюза.
Те припомнят, че вече над година и половина съдебните кадровици продължават да дължат отговор пред обществото и гилдията "какви са били причините и кои са били отговорните лица от предходното ръководство на СГС за констатираните при проверката на нарочната комисия на ВСС "недобри практики", обобщени в доклада от месец април 2015 г."
"Както е видно от същия доклад, още при извършената тогава проверка, обект на интерес от страна на комисията е била и срочността по разглеждане на дела в СГС и особено в наказателното му отделение, включително и изготвянето в срок на съдебните актове и мотивите към тях. В последвалия период от време проверки на наказателните отделения на СГС и СРС са били извършвани от Инспектората към Висшия съдебен съвет, както и съответните по-горни съдилища. Всички констатирани данни при тези проверки са били на разположение на членовете на ВСС и на ИВСС както по отношение на цялостната дейност на отделенията, така и на съдиите от тях", припомнят още от ССБ.
Въпреки това, вследствие на тези констатации са образувани дисциплинарни производства "изключително по предложения на председателя на СГС, като част от тях все още не са приключили, някои от привлечените към дисциплинарна отговорност съдии са преустановили да правораздават и не са били отстранени от длъжност, без това да е предизвикало вниманието на Съдийската колегия на ВСС".
На този фон съдиите определят като поредно доказателство за "неравнопоставено третиране и избирателен подход към определени съдилища и съдии" от страна на ВСС и Инспектората взетите решения във вторник по искане на Цацаров.
Както е известно, прокуратурата разпространи невярна информация за забавени в СГС дела, след което обаче Съдийската колегия на ВСС отказа да порицае главния прокурор. Вместо това, две седмици по-късно, бе взето решение за цялостни проверки на Инспектората в СГС и СРС на дела с повече от 2 години забавяне, въпреки че и двете съдилища наскоро бяха подлагани на пълни ревизии.
Срещу съдия Тодорова пък в спешен порядък бе образувана дисциплинарка по сигнал на Цацаров по конкретно дело, след като без никакви мотиви Инспекторатът й бе извършил пълна проверка и без да взима под внимание възраженията й я предложи за наказание. Известната с близостта си до главния прокурор шефка на дисциплинарната комисия в Съдийската колегия Галя Георгиева пък вкара предложението като извънредна точка от заседанието във вторник и въпреки липсата на време за подробно запознаване с казуса, мнозинството реши е гласува и прие.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес