Никъде в проекта на БСП за борба с корупцията и създаване на Агенция "Антикорупция" не е посочен конкретен механизъм или задължение за отчетност, нито на председателя или заместник-председателите, нито на Агенцията пред други органи на държавната власт. Това заявява Съюзът на съдиите в България в становище по проекта на левицата.
Организацията допълва в становището си, че ако изборът на председател на антикорупционния орган бъде поверен на държавния глава, то е нужно да се изработят и подробни критерии за номинация и селекция, които да направят избора "максимално прозрачен и ясен". В същото време, ако се реши изборът да се повери на Народното събрание, то трябва да се спази Конституцията, която предвижда, че " квалифицирано мнозинство за гласуване в Народното събрание може да се въведе само с изменение в Конституцията, не в обикновен закон".
Освен това магистратите обръщат внимание на въпроса, дали разследващите агенти от новия орган ще могат да инициират разследване или ще го правят само ако им бъде възложено от прокурор. И как, ако са самостоятелни, ще се отнася това към ръководната роля на прокурора в разследването и задължителността на указанията, които той дава към разследващите органи.
ССБ допълват, че "по същество проектът на БСП за Агенция "Антикорупция" внася съществена промяна в сега действащия механизъм за борба с корупцията, като предвижда на същата агенция да бъде поверено разследването на корупционни престъпления".
От организацията обаче отбелязват, че такава промяна трябва да се направи в съзвучие със съществуващия ред на наказателно преследване и да бъде подложена на обществена оценка.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес