"Ако някой докаже, или колегите кажат: Г-н Ситнилски, ти ни манипулира - да, но в никакъв друг случай не", бе категоричен Ситнилски след повече от петчасовото си изслушване от етичната комисия на ВСС.
Според Ситнилски държавата трябва да вземе необходимите мерки за спирането на изтичането на СРС-та от разговори между магистрати.
"Тази проверка, която извършва прокуратурата в този момент до голяма степен ще ограничи тази възможност", каза още магистратът.
От думите му стана ясно, че апелативният прокурор на Бургас Иван Христов и Иван Ванчев са били подслушвани заради досъдебно производство срещу неизвестен извършител.
На въпрос как си обяснява искането на неговата оставка, включително и от протестиращи, Камен Ситнилски заяви:
"Не мога да си го обясня. Няма никакво обяснение за това, което става отвън, освен това, че хората не са добре информирани".
Членът на ВСС заяви, че няма обяснение защо са разпространени тези записи:
"Не мога да си обясня излизането на тези СРС-та, освен с, първо, или с - едно размахване на пръст на Висшия съдебен съвет - да стане по-послушен и да бъде в тон с нечии настроения отвън, по повод и във връзка с предстоящите доста избори на административни ръководители през тази и през следващата година, а може би едно цялостно дестабилизиране на ВСС. Но не виждам защо. Какво като перспектива, ако се дестабилизира? Въпреки че, според мен, няма да стане.“
В сряда ще бъде решена професионалната съдба на члена на ВСС Камен Ситнилски и магистратите Емил Христов, Меглена Тянкова, Иван Ванчев и Христо Гьорчев. Това съобщи шефът на етичната комисия към ВСС Ясен Тодорв след шестчасово заседание на магистратите.
Миналата седмица той се е запознал с досъдебното производство в прокуратурата, от което са изтеклите в медиите СРС-та.
„Изнесеното в сайта отговаря на истината. Съдържанието отговаря на това, което се съдържа в делото”, заяви Ясен Тодоров. От думите му стана ясно, че досъдебното производство се е водило срещу повече от двама магистрати и е за престъпление по служба.
Тодоров предположи три варианта за решение на комисията.
Първият е отстраняване на апелативния прокурор на Бургас Емил Христов заради висящо производство. Вторият е кадровиците да излязат с общо становище по СРС-скандала и третият е ВСС да съди всеки поотделно.
Ясен Тодоров сподели, че двама от привиканите магистрати директно заявили, че са обидени от отношението към тях.
Тази сутрин ВСС бе окупиран от протестиращи граждани, които вече трета седмица настояват пред магистратите за освобождаването на Камен Ситнилков.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес