Това обявиха експерти от Български институт за правни инициативи, които оповестиха на пресконференция резултатите от проверка за сигурността, направена от инспектората на ВКС в съдебната система.
Според Христо Иванов и двата софтуера - lаw choice и АСУД, които имат за цел да разпределят на случаен принцип делата на конкретни съдии, са неблагонадеждни, което прави системата лесна за манипулация.
Експертът обясни, че софтуерите трябва да показват всяка намеса в тях, както и защо даден съдия е бил изключен от избора. При Lаw Choice това не може да бъде осъществено, тъй като самата система "изглежда сякаш е разработена за една нощ", критикува той и припомни, че системата беше въведена под силен европейски натиск и като повече европейски нареждания не беше докарана до край.
Иванов подчерта, че проверката е била само няколко часа във всеки един съд и въпреки това е констатирала огромни проблема в този сектор на съдебната система. Той призна, че веднага е направил практически експеримент от компютрите на ВСС и е успял да получи преднамерен избор на съдия. Тоест, програмата не е защитена и всеки вътрешен човек с достъп до компютрите в съда може да прави интервенции в системата без да остави следи от някакъв лог.
Така лесно може да се манипулира режимът на разпределение на делата.
Освен това експертът разясни, че е възможно създаването на алтернативен лог от името на даден съдия с нова парола, която може да замества оригиналната и с този сценарий системата не може да установи пробива на неоторизирано лице, променящо файлове и данни.
Експерти от института са приложили 16 препоръки в своя доклад, който по-късно днес ще изпратят до ВСС.
Иванов апелира от ВСС да продължат проверките си, които според него трябва да са по- сериозни да продължават с дни, за да се изчистят и всички съмнения за манипулиране на нашумелите в общество дела.
Припомняме, че тематична проверка на Инспектората на Върховна касационна прокуратура (ВКП), направена в следствения отдел на Софийска градска прокуратура засече слабости при случайния принцип на разпределение на делата.
Не е имало ефективен контрол върху служителите, които трябвало да работят с програмата за случаен принцип на разпределение на делата, обяви преди дни зам.-главният прокурор Борислав Сарафов.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро