24 Ноември, 2024

След отмяната на арбитражните съдилища: Фирмите за бързи кредити връщат лихви

След отмяната на арбитражните съдилища: Фирмите за бързи кредити връщат лихви

След отмяната от НС на арбитражните съдилища за потребителските спорове, фирмите за бързи кредити, взели повече лихви от допустимия по закон размер от своите клиенти, трябва да им върнат надвзетото.

"Съгласно съдебната практика по делата за т.нар.бързи кредити потребителите трябва да върнат на търговеца само действителната сума, която са получили като заем. Една голяма част от потребителите, които вече са върнали заемите си, са възстановили по-голяма сума, отколкото са дължали. Тези клиенти на фирмите за бързи кредити може да поискат от съда надплатените суми да им бъдат възстановени", съобщи председателят на Сдружението за правна помощ на потребителите адвокат Димитър Деков.

"Част от търговците имаха арбитражни клаузи в техните договори и реално хората бяха възпрепятствани да си съберат лихвите в съда. Като паднаха арбитражните клаузи, всички договори, които са сключвани до момента и които в по-голяма или по-малка степен са абсолютно незаконни, търговците трябва да върнат това което е надвзето", обясни адвокат Деков. 

По думите му на практика ако клиент е теглил 1000 лева бърз заем и е върнал на фирмата 3000 лева, то търговецът е длъжен да му върне 1500 лева.

"Въпреки договора, който е сключен със супервисока лихва с търговеца, горната граница на лихвата, която могат да искат от потребителите, е пет пъти законната лихва, което е 50%. Те се научиха и правят сега някакви такси за поръчител, за свежия въздух и т.н. - това са такси, които не ги включват в тези 50%. А това е живо нарушение и в тази част лихвите са нищожни, не се дължат. Ако трябва да се вземат 500 лева лихва, те взимат примерно 1500 лева с неустойки", разясни още юристът.

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес