"Само тази година са запорирани и иззети по дела на Специализираната прокуратура суми за над 50-60 млн. лв.", обяви зам. главният прокурор Иван Гешев.
Гешев поясни, че запорите на сметки и имущество, както и изземанията на пари в кеш са един от ефективните начини за борба с тежката престъпност. И обобщи: "Особено в България най-сериозното наказание е да ти изземат това, което си откраднал, или както е казал народът да те ударят по джоба". Той посочи за пример иззетите 10 млн. лева и скъп автопарк от семейството на бизнесмена Ветко Арабаджиев.
Заместникът на Сотир Цацаров отчете, че през т.г. спецпрокуратурата е наложила и най-високите парични гаранции, чийто размер надхвърлял 2,5 млн. лв. "Това е, защото ги съобразяваме с реалното имущество, с което разполагат обвиняемите. В този смисъл за нас мярката за неотклонение „парична гаранция“ е много сериозна, защото гарантира, че при едно отклонение тези парични средства ще влязат в държавата", каза Гешев.
В началото на годината например бившият ректор на Медицинския университет в София акад. Ваньо Митев брои 200 хил. лв. за свободата си по дело за корупция с дипломи. Баснословни гаранции платиха и другите обвинени с него. 250 хил. лв. наложи прокурор на кмета на Септември Марин Рачев, той обаче оспори размера пред съда и в крайна сметка срещу 130 хил. лв. остана на свобода.
Следете с Фактор
България
След 100 години Михайлов се шегува: БФС е сред най-успешните европейски федерации
- 21:00, 2 Декември, 2024
Още от Закон и ред
17% от горите в България може да бъдат изсечени заради 2 недобри наредби
Ако наредбите бъдат приети, това ще е в ущърб на разнообразието от животни и растения, водите, почвите и чистотата на въздуха
Сарафов: Няма да допуснем политическата криза да прерасне в институционална
"Няма да допуснем политическата криза да се пренесе в съдебната власт"
"Синя София" преглага мерки срещу хулиганството в моловете
Хулиганските прояви и насилието са поредната проява на ценностния разпад в обществото