Съдиите от Софийския районен съд ще се съберат утре на Общо събрание, за да обсъдят организационни въпроси, свързани с управлението на органа, стана ясно от Фейсбук страницата на съда. Свикването на събранието е провокирано от дневния ред на заседанието на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет утре, когато ще бъде обсъдено предложението на председателя на СГС Калоян Топалов за определяне на изпълняващ функциите шеф на СРС.
На 10 януари районните съдии проведоха Общо събрание, на което номинираха за временен ръководител Албена Ботева. Именно нейната кандидатура внесе Топалов за обсъждане във Висшия съдебен съвет. Предложението му е изцяло съобразено с принципното становище на Съдийската колегия, прието на 6 декември м.г., според което за изпълняващ функциите на административни ръководители при изтичане на мандат или в случай на овакантяване на длъжността, номинации се правят от председателя на по-горестоящия съд.
От няколко дни обаче се спряга друго име за и.ф. шеф на СРС - това на съдията от СГС Стефан Милев, който наскоро бе избран на случаен принцип за докладчик по т.нар. дело за МиГ-овете срещу военния министър в оставка Николай Ненчев. По информация на "Правен свят" мнозинството в Съдийската колегия търси алтернатива на Ботева, защото е част от сегашното ръководство на СРС - заместник-председател и ръководител на Трето гражданско отделение. Милев е бил прокурор над 10 години, а от около 6 месеца е съдия в СГС, което отново ни връща на заседанието на Съдийската колегия на 6 декември м.г.
Тогава председателят на ВКС Лозан Панов предложи за и.ф. шеф на Апелативния специализиран наказателен съд Николай Дърмонски от ВКС. Но само той и Камен Иванов гласуваха в полза на тази идея. Всички останали членове на колегията бяха против.
Като аргумент да не подкрепи предложението на Панов за човек, извън АСНС, Светла Петкова се изказа в полза на съдийското самоуправление. "Значи, когато е титуляр, ние изискваме становище от общото събрание, когато е заместник, също изискваме. Изобщо къде отива съдийското самоуправление?... Защо елиминирате съдиите от този съд, на който трябва да изберем ръководител. Няма становище от Общото събрание, поне да имаше становище, защото знаете, че при новите разпоредби на чл. 168 ЗСВ се изисква такова становище. Просто имате едно съгласие на магистрата. Нямам нищо "против". Аз не го познавам колегата. Може и да е много добър, но мисля, че съдиите от Апелативния специализиран наказателен съд не заслужават тази обида, която Вие ще им нанесете по този начин с предлагането на човек отвън", заяви Петкова.
Галя Георгиева се мотивира по следния начин: "Спомняте си избора за Свиленград на изпълняващ функциите. Вие, г-н Панов, тогава се противопоставихте на това да бъде определен съдия от РС-Харманли като изпълняващ функциите председател на РС-Свиленград, защото счетохте и така беше Вашето изказване си спомням, да не вадим протоколите, че трябва да е съдия от Свиленградския районен съд и за такъв беше определен колегата Георчев, като човек с най-дългогодишен стаж, който впоследствие се оказа и претендент за длъжността председател на Районен съд. Аз мисля, че ние трябва да бъдем последователни в нашата практика. Тук случаят е идентичен." Дали колегията ще бъде последователна в практиката си и дали ще се съобрази с принципното си решение, ще се разбере на утрешното ѝ заседание, пише "Правен свят".
Още от Закон и ред
Бившата съпруга на Петьо Еврото: Българската европрокурорка идваше за пари в "Осемте джуджета"
Теодора Георгиева до момента не е коментирала скандала, но се обяви, че е заплашвана от Пеевски
Българка, шпионирала за Русия в Австрия, се размина без наказание
Журналистката Ана Талхамър, която е била обект на следене от Цвети Д., изразява тревога от парализата на австрийската съдебна система, която позволява Виена да остане „столица на шпиони“, където досега няма нито една ефективна присъда за шпионаж
ПП със сигнал до Европрокуратурата срещу Пеевски заради „Чирен“
В него се посочва, че лидерът на ДПС-НН е потенциално извършител на престъпление относно оказване на натиск върху изпълнители на проект, финансиран с европейски средства, с цел получаване на имотна облага