24 Ноември, 2024

Свобода в интернет - няма да ни наблюдават и следят

Свобода в интернет - няма да ни наблюдават и следят

Конституционният съд обяви за противоконституционни разпоредбите от Закона за електронните съобщения, които позволяват пълно наблюдение и следене на гражданите по интернет и чрез телефонни разпечатки, съобщава "Де факто". Правният сайт прогнозира днешното решение още във вторник. 

Решението е взето с 8 на 3 гласа. Мнозинството от съдиите са подкрепили изводите на докладчика Кети Маркова, че макар да преследва важна цел в борбата срещу престъпността и тероризма, нормите на закона навлиза безконтролно в личната сфера на гражданите. Това е в противоречие с конституцията и Хартата за основните свободи на ЕС, приеха съдиите.

След обнародването на решението на КС в „Държавен вестник“ съдилищата спират да издават разрешения за достъп до трафичните данни, които дават пълна информация кой, с кого, кога, как и с кое конкретно електронно устройство е осъществявал комуникация. Отпада и задължението за предприятията, които осъществяват електронните услуги, да запазват тези данни за срок от 12 месеца за наблюдение над имейлите, телефонните връзки, разпечатки и др.

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес