За първи път съдът чу проповедите, изповядани в някои от религиозните храмове. В тях се призовава мюсюлманите да не гласуват, защото властта принадлежи на Аллах и не трябва да се дава на парламентаристите. Демокрацията се счита за безбожие, равняващо се на магьосничество и се поддържала от неверници, каквито вече били и мохамеданите. Имало и призиви за джихад.
Преводът на текстовете от турски на български език предизвика ожесточени спорове.
„Неточен превод и тенденциозно предлагане на коментари и становища на ислямски специалисти, касаещи ислямската държава” – така коментира превода Али Хайредин, един от обвиняемите за радикален ислям.
„Те адаптират текстовете към наше време и по този начин се получава голям абсурд. Ами да вземат Корана и да ни съдят по него тогава”, допълва той.
Експертът, който прокуратурата е ангажирала с превода и анализа на проповедите, е доцент Юлия Кирилова. Тя е специалист по турска филология в Софиийския университет. Адвокатите възразиха, че тя няма познания по ислямската религия и съдът не прие заключението от експертизата.
„Несериозно е обвинението да се позовава на заключение на вещите лица относно тълкуването на Корана. Аз смятам, че са много малко хората, които биха се ангажирали изобщо да тълкуват и да кажат кое е вярното приложение на една религия. Няма в света човек, който да ви каже как е правилно да се тълкува религията и има ли Бог”, на мнение е адвокатът Инна Лулчева.
Заради неточности съдът не прие и експертизата на документите от арабски на български език. В тях е записано колко пари е получавал от Саудитска Арабия всеки един от подсъдимите, за да проповядва в джамиите антидемократична идеология. Делото продължава и утре, 20 декември.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес