Валентин Михов, обвинител в Разлог, бе изгонен от предишния ВСС през юли 2009 г., две години след назначаването му, защото няколко пъти не се бе явил на дела и бе станал причина за отлагането им, пише 24 часа.
Отсъствията си той обяснявал със странни мотиви: “съдийката е неустоимо женствена и дълбоко ме вълнува”, “по това време купувах оръжие, за да защитя здравето и интересите на неприкосновеност от зам. районния прокурор, който ме заплашва”.
Михов, който е завършил богословие, бе забавил и 170 преписки заради “дълги обяди, ангажименти в благотворителни и църковни дейности, компютърна неграмотност и недостатъчна правна подготовка”.
Две години след уволнението му, потвърдено и от Върховния административен съд, Михов поиска пак да стане магистрат и подаде документи за участие в пет конкурса - за окръжни и районни прокурори, окръжни, районни и административни съдии. Изпитите бяха на 5 различни дати в края на ноември 2011 г. Атестационната комисия на ВСС обаче отказа да го допусне до тях, защото “няма нужните нравствени и професионални качества”.
Бившият обвинител обжалва и отказа, но Върховният административен съд потвърди и него. “В закона няма забрана уволнени магистрати да бъдат пак назначавани. Но Михов не е допуснат до конкурса не заради изгонването му, а заради поведението му, станало причина и за уволнението му”, мотивира се съдът.
Петте изпита се проведоха, преди съдът да отхвърли жалбата на Михов. Затова той се опитал да се яви на конкурсите, но не бил допуснат физически от членове на изпитните комисии и от администрацията на съвета.
“С това те ми нанесоха огромни морални вреди, защото се бях готвил месеци наред да се явя на всеки от тези пет изпита”, пише той в жалбата за обезщетение от 50 160,50 лв. По думите му напразни се оказали ”цялата ми подготовка, всичките ми енергия, труд и усилия, които бях вложил в нея, средствата, които похарчих за покупка на учебници, нормативни и други материали, пътните разходи от Благоеврад до София и обратно за подаване на документи за участие в тези конкурси и за явяване на датата на всеки от тях”. “Напразни се оказаха и основателните ми надежди и справедливи очаквания да стана отново магистрат”, жалва се още Михов.
Той разказва, че на първия изпит се явил “с жалбата-оспорване и Административнопроцесуалния кодекс в ръка”, но от администрацията на ВСС му
попречили да остане в сградата на магистратското училище, където се провеждал конкурсът. “Изгониха ме оттам (...) неправомерно ме заплашваха с охраната на сградата, с полиция, при което бях допълнително и публично злепоставен, което ми причини допълнителни и значителни морални вреди”, пише още Михов.
Бившият прокурор иска по 10 000 лв. обезщетение за “всяко незаконно недопускане на всеки един от петте конкурса”. 160,50 лв. пък са разноските му за шестте пътувания от Благоевград до София и обратно, за да подаде документи и да се яви на петте изпита, и цената на купените от него сборници със закони, които му били необходими за подготовката.
Административният съд в Благоевград отхвърли искането му за обезщетение по Закона за отговорност на държавата за вреди. Сега той е завел дело срещу ВСС във Върховния административен съд, който ще го разгледа през септември.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес