27 Ноември, 2024

В Софийския градски съд отлежават дела от 90-те

В Софийския градски съд отлежават дела от 90-те

Забавени с десетилетия дела, нарушения при случайното разпределение на делата, невярна информация за натовареността на ръководството и лоши практики при управлението на съда - това са част от констатациите от проверката на Висшия съдебен съвет (ВСС) в Софийския градски съд (СГС).

Докладът на 12-членната комисия е публикуван на страницата на ВСС. "Нарушенията, които са констатирани, са следствие от неправилната организация или липса на организация и контрол от страна на екипа на Владимира Янева, който е ръководил СГС в последните три години", пише в документа.

Дела в СГС се бавят над 10 години. Има неприключен граждански процес от далечната 1992 г., става ясно от доклада. Не се разбира какви са причините за забавянето. "Ръководството на съда да извърши спешна проверка на всички стари несвършени дела в това отделение за установяване на причините, поради които не са били свършени. Очевидно налице са неразумни срокове на продължителност на съдебния процес", пише комисията. 

Дело от 1999 г. се бави, защото от 2000 г. до сега МВР не може да открие подсъдимия и затова процесът е спрян. Друго наказателно дело с докладчик отлежава от 2005 г. Тогава съдията е направил съдебна поръчка до Китай, но отговор няма. Общо 16 съдии имат дела, образувани преди 2013 г., които не са довършени.

Ръководството на съда, което подаде оставка след множество скандали, не е внедрило последната версия на програмата за разпределение на делата. Това е причината в продължение на една година към централния архив на ВСС да не са изпращани протоколи от случайното разпределение. Именно липсата на протокол за разпределение на делото за несъстоятелност на Корпоративна търговска банка постави началото на скандалите в СГС. След това съдът отново бе поставен на прицел, след като френският посланик Ксавие Лапер дьо Кабан обяви, че се готви кражба на две френски дружества, и заяви, че в българската съдебна система има "гнили ябълки". Съдия по това дело бе Румяна Ченалова. На нея е посветен цял раздел от доклада.

Решението за въвеждане на последната версия е взето от ВСС още през ноември 2013 г. През цялата 2014 г. обаче това не е направено, като няма обективна причина за неизпълнението на решението на съвета, нито са установени технически пречки. 

От началото на януари доскорошният ръководител на наказателното отделение съдия Петя Крънчева е била с 0% натовареност, т.е. не са й разпределяни никакви дела. Внезапно обаче на 2 февруари тя се оказва с 40% натовареност, като в протокол е посочено, че е получила четири дела. "На нея не са били разпределяни никакви въззивни дела от началото на 2015 г. до 10 февруари", са констатирали проверяващите. Според тях този случай е показателен за възможностите за манипулиране на системата за разпределение. Общата констатация на проверката е, че "в решаваща степен недобрата организация се дължи на Крънчева". 

Бившата зам.-шефка Богдана Желявска, която ръководеше гражданското отделение, е разпределяла делата и в търговското със съгласието на бившия му началник Иво Дачев, става ясно от доклада. Едва след скандала с делото за КТБ разпределението е възложено на Дачев. Друго сериозно нарушение според проверяващите е, че реално разпределението се е правело от съдебните помощници. 

Въпреки нарушенията срещу никого от досегашното ръководство на съда не е образувано дисциплинарно производство въз основа на доклада за нарушенията. Проверката в СГС беше предизвикана след безпрецедентен бунт сред съдиите в него. Подкрепиха ги техни колеги от районния и апелативния съд. Ръководството подаде оставка, но не заради този случай.

(sega.bg)

Сподели:
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС

Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС

Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа

Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов

Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов

Единодушно - с осем гласа

Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка

Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка

Проектът е на стойност 1,92 млн. евро