24 Ноември, 2024

Веселин Марешки застава пред съда по обвинения за изнудване

Веселин Марешки застава пред съда по обвинения за изнудване

Окръжният съд във Варна ще гледа делото по обвинение за изнудване срещу фармацевтичния бос Веселин Марешки и бизнесмена Красимира Колева. Според внесения от прокуратурата обвинителен акт двамата са поискали 10 хил. лева от наемателя на пицарията „Ред Хот” Асен Миланов и са повредили и унищожили част от имуществото му. Нанесените щети са за близо 15 хил. лева. 

Срещу Марешки има и повдигнато обвинение за нанасяне на лека телесна повреда на общинския съветник Костадин Костадинов след скандал между двамата пред пицарията на 15 октомври 2014 г.

По обвинението за изнудване законът предвижда от 5 до 15 години затвор, глоба от 5 хил. до 10 хил. лв. и конфискация до ½ на имуществото. Обезпечаването на евентуална осъдителна присъда стана причина прокуратурата да поиска запор върху сметки и имущество за общо 13,6 млн. лв. на бизнесмена, който според държавното обвинение за няколко месеца е прехвърлил дяловете си в близо 100 фирми на свои роднини. Апелативният съд във Варна обаче допусна възбрана само върху ограничено вещно право на строеж на сграда в местността „Ален мак”.

В момента Марешки е с мярка за неотклонение "парична гаранция" от 20 хил. лева, а Колева – от 1000 лева. Повече от 40 души са призовани като свидетели на процеса, за който има определени три дати за съдебни заседания.

По делото за изнудване на бизнесмена Асен Миланов, наемател на пицария „Ред Хот”, Веселин Марешки бе привлечен на 18 май т.г., когато прокуратурата му налага втора поред забрана за напускане на страната. Това неочаквано постановление сложи началото на една безпрецедентна рокада във ВОС. В момента на обжалване на прокурорския акт дежурен съдия за периода 22-29 май бе Красимир Гайдаров. Председателят на Наказателното отделение в магистратурата, Иваничка Славова, случайно или не, промени и размести направения и обявен още в началото на годината график на магистратите, при условие, че съдия Гайдаров бе на работа и не бе заявявал отпуск по болничен.

Така делото попадна на съдия Марин Атанасов, който с определение от 25 май отмени за втори път забраната за напускане на страната на Марешки, въпреки представената от прокуратурата секретна справка, че обвиняемият има намерение да смени местоживеенето си в друга държава. "Случайно" разпределеният съдия обаче намира справката за „абстрактна”. Като „недостатъчен” той определя мотива на държавното обвинение, че за престъплението „изнудване” законодателят е предвидил лишаване от свобода от 5 до 15 години.

Твърде странни са и обстоятелствата около отмяната на първата забрана на Марешки да напуска страната, която е от 2 декември 2014. Тогава дежурен съдия отново бе Красимир Гайдаров. Адвокатите на бизнесмена обаче изчакаха и пуснаха жалбата си на 5 декември и така тя попадна в ръцете на съдия Мая Нанкинска. Още в същия ден магистратката обезсили забраната, като прави недопустимо произнасяне по същество на делото, и редуцира гаранцията на Марешки от 100 хил. на 20 хил. лева. Така законът, в лицето на съдия Мая Нанкинска, намери, че 20 хил. лева и отмяната на забраната за напускане на страната са адекватна мярка за престъпление, за което се предвижда затвор от 5 до 15 години, глоба до 10 хил. лева и конфискация на половината имущество.

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес