Днес, Община Ловеч, в качеството си на бенефициент, сключи договор за безвъзмездна финансова помощ с Министерство на енергетиката, определено за Програмен оператор (ПО) на Програмата с подписването на Меморандума за разбирателство относно изпълнението на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021. Договорът бе подписан от Теменужка Петкова, министър на енергетиката и Корнелия Маринова, кмет на Община Ловеч в кабинета на кмета. Присъстваха още Даниел Колев, заместник-кмет на Общината и екипът на проекта.
„Проектът “Рехабилитация и модернизация на общинската инфраструктура - системи за външно изкуствено осветление в гр. Ловеч и с. Дойренци, община Ловеч” е от изключителна важност за нашата Община, защото неговата реализация ще допринесе за намаляване на годишното потребление на ел. енергия, намаляване на емисиите на парникови газове, ще се подобри качеството на въздуха и като цяло на околната среда, което от своя страна ще допринесе до подобряване на условията на живот на всички нас“, подчерта Корнелия Маринова.
„За мен е изключителна чест и удоволствие, днес, да съм тук по такъв добър повод. На първо място искам да Ви поздравя за изключително добрия проект, който Вие и Вашите експерти сте изготвили. Както знаете по тази програма кандидатстваха 107 проекта, но само 20 бяха одобрени, сред които е този на Община Ловеч. Желая Ви на добър час при реализацията му“ . заяви министър Петкова.
Проектът е разработен по Процедура BGENERGY - 2.001 - „Рехабилитация и модернизация на общинската инфраструктура - системи за външно изкуствено осветление на общините“ по Програма "Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност" (ВЕЕЕЕС), финансирана по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.
Дейностите ще се реализират в сътрудничество с партньор от Кралство Норвегия - "ЕМПИЕНЕРДЖИ ООД" и е в пълно съответствие с общата цел на Процедурата, а именно да се повиши енергийната ефективност чрез технологично обновление и модернизиране на системите за външно изкуствено осветление, собственост на българските общини и да се
Предвидени са замяна на съществуващите конвенционални улични и паркови осветителни тела с високоефективни LED осветители, въвеждане на автоматизирана система за централизирано управление и мониторинг на уличното осветление и въвеждане на мерки за използване на енергия от възобновяеми енергийни източници.
В проекта е заложено използване на Възобновяеми енергийни източници за захранване на уличното осветление, като ще се използват соларни модули. Ще се монтира фотоволтаичнa централa, която ще работи с хибридни инвертори и блoкове с акумулаторни батерии. Енергията, събрана през деня ще бъде складирана в акумулаторните батерии и отвеждана към уличното осветление вечерно време. Предвижда се електрическата енергия, произведена от ВЕИ, да е минимум 10.7 % от необходимата за уличното осветление.
Общата стойност на проекта е 1 172 503, 20 лева, представляващи 100 % БФП.
След приключване на дейностите по проекта, ще бъдат достигнати 75 % енергийни спестявания. Към 2018 г., на база разплатени фактури е извършен разход от 354 202 лв. на година. Очакванията са тази стойност да спадне приблизително до 90 хил. лв.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг