Властите в Архангелска област в Русия официално обявиха за "потенциално опасни обекти" двата понтона, пострадали в инцидента на военен полигон, при който бе регистрирана увеличена радиоактивност.
В съобщението, цитирано от "Интерфакс", се казва, че са уведомени "Росатом", министерството на отбраната, националната служба за хидромееторология и агенцията за защита на потребителите, пише "Дневник". Заплаха за населението и здравето в района на село Ньоноск няма, настояват в Архангелск.
Но на 3 септември местни журналисти съобщиха, че двата понтона са просто изоставени без никаква охрана, заграждения или предупреждения на брега на Двинския залив. Измерванията на радиоактивността, които бяха документирани с видео запис, отчитат нива до 8 пъти над нормата.
На 31 август журналисти от агенция "Беломорканал" демонстрираха, че на 150 м от понтоните, единият от които е силно пострадал от взрива, радиационният фон се движи в рамките на 70-154 микрорентгена в час. Те не посмяха да се качат на платформите и измерваха радиоактивността и на изхвърлени от морето предмети като въжета и мрежи. В министерството на извънредните ситуации на Русия за безопасна норма се смятат до 30 микрорентгена в час. Метеослужбата на Русия е обявила са такава норма показания в рамките на 28-42 микрорентгена в час.
Понтоните са в устието на река Верховка върху пясъчен нанос на брега на Бяло море. Властите обявиха, че няма да разкрият пълни подробности за случилото се, защото то е свързано с разработване на секретно оръжие. Според най-новата версия от разследване на Радио "Свобода" още през октомври 2018 г. тук е била изпусната на дъното ракета с ядрен двигател и при опита за издигането ѝ на повърхността тази година избухва част от ракетното гориво, което унищожава ядрената установка и убива 7 души.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.