Предложението не беше разпределено, тъй като не е в съответствие с чл. 5, ал. 4, във връзка с чл. 4, ал. 3 и чл. 85, ал. 3 от Конституцията на Република България, не съответства на договори и закони
Днес председателят на парламента издаде разпореждане, с което върна като недопустимо предложението на президента Румен Радев с искане за произвеждане на национален референдум.
Предложението не беше разпределено, тъй като не е в съответствие с чл. 5, ал. 4, във връзка с чл. 4, ал. 3 и чл. 85, ал. 3 от Конституцията на Република България, чл. 140, параграфи 1 и 2 от Договора за функциониране на Европейския съюз, чл. 3 от Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз, съобщиха от БНТ.
То също така не е в съответствие с чл. 5 от Акта относно условията за присъединяване на Република България и Румъния и промените в Учредителните договори и чл. 9, ал. 4 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
Предложението на държавния глава и мотивите към него не са съобразени с Мотивите и диспозитива на Решение № 3 на Конституционния съд от 2024 г. по к. д. № 13/ 2023 г.
-
Онуфрийй
17:49, 13 Май, 2025Браво на Убавицата!
Още от България
Мартин Димитров: 2 са възможните причини за обявения толкова голям бюджетен дефицит
Доброто обяснение е, че искат да оправдаят сериозни мерки за ограничаване на разходите. Има и лош вариант: обявяват голям дефицит, за да продължат да харчат като предишното управление, което ни вкарва в тази ситуация, заяви икономистът от „Демократична България“.
Стратегическо партньорство: Румен Радев посреща Кириакос Мицотакис в София
Двамата премиери ще обсъдят широк кръг от въпроси от взаимен интерес, както и актуални теми от европейския дневен ред, сред които регионалната стабилност, миграционният натиск и пълната интеграция в Шенгенското пространство
Опасно време! Жълт и оранжев код за обилни дъждове с бури и гръмотевици
Максималните температури - между 22° и 28°, за София – около 22°. По Черноморието преди обед преобладава слънчево време, по-късно на места ще превали и прегърми.