5 Декември, 2025

Официално: Русия вече не смята талибаните за терористична организация

Официално: Русия вече не смята талибаните за терористична организация

Снимка: EPA/BGNES

Москва предприе стъпки за "нормализиране на отношенията" с талибанските власти, виждайки в тях потенциален икономически партньор и съюзник

Върховният съд на Русия премахна определението за талибаните като „терористична организация“ - символичен жест, насочен към изграждане на близки връзки с фактическите управници на Афганистан, предаде АФП.

Ислямистката групировка завзе властта в Афганистан през август 2021 г., когато американските сили, подкрепящи международно признатото правителство на страната, се изтеглиха.

Оттогава Москва, която нарече изтеглянето на САЩ „провал“, предприе стъпки за "нормализиране на отношенията" с талибанските власти, виждайки в тях потенциален икономически партньор и съюзник "в борбата с тероризма".

„Действието на установената по-рано забрана върху дейността на талибаните, включени в единния федерален списък на организациите, признати за терористични, е преустановено. Решението влиза в сила незабавно.“ - се казва в решение на съдията от върховния съд на Русия Олег Нефедов.

През миналия месец главният прокурор на Русия поиска от съда да премахне „терористичния“ статут на групировката след няколко пътувания на високопоставени талибански служители до Русия.

Делегация на талибаните присъства на водещия икономически форум на Русия в Санкт Петербург през 2022 г. и през 2024 г., а първият дипломат на групировката се срещна с руския външен министър Сергей Лавров в Москва през октомври миналата година.

Решението за отмяна на етикета "терористична организация" не е равносилно на официално признаване на талибанските власти, които се стремят към международна легитимност.

Но то помага да се избегне неудобството за руските официални лица, които се срещат с представители на терористичната групировка на събития от висок ранг. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (1)

  • 18:13, 17 Април, 2025

    Ама разбира се! Как може едни терористи да наричат създадените от тях други терористи? А иначе са си напълно еднакви азизтаски подчовеци!

    Отговор
WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

Европейските лидери гореща са препоръчали на украинския президент много ясно да определи ролята на САЩ в гаранциите за сигурност за страната, преди да прави каквито и да било отстъпки на Русия

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Стуб е предал съобщението по време на разговор между висши европейски лидери по-рано тази седмица, малко след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, се срещнаха с руския президент Владимир Путин в Москва на 2 декември

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура