17 Март, 2026

Официално: САЩ позволиха транзакции, свързани с активите на "Роснефт" в Германия

Официално: САЩ позволиха транзакции, свързани с активите на "Роснефт" в Германия

Снимка: архив

По-рано германският министър икономиката и енергетиката Катерина Райхе съобщи, че Вашингтон е дал писмена гаранция, че германският бизнес на "Роснефт" ще бъде освободен от новите енергийни санкции на САЩ.

САЩ са издали общ лиценз, разрешаващ транзакции с участието на дъщерните компании на руския концерн "Роснефт" в Германия - "Роснефт Германия" и "АрЕн рефайнинг енд маркетинг" (RN Refining & Marketing), съобщи БНР с позоваване на агенция Ройтерс, която цитира германското министерство на финанасите. 

Транзакциите са разрешени до 29 април 2026 г.

Вчера германският министър икономиката и енергетиката Катерина Райхе съобщи, че Вашингтон е дал писмена гаранция, че германският бизнес на "Роснефт" ще бъде освободен от новите енергийни санкции на САЩ, тъй като активите вече не са под руски контрол. 

През миналата седмица Вашингтон наложи санкции на руските енергийни гиганти "Роснефт" и "Лукойл" заради войната в Украйна, малко след като подобна стъпка предприе и Великобритания.

Германските подразделения на "Роснефт" притежават 54% от германската рафинерия PCK Schwedt и имат миноритарни дялове и в рафинериите MiRo в Карлсруе, както и в Bayernoil във Фохбург. Общо "Роснефт" държи около 12% от капацитета за преработка на суров петрол в Германия. 

 

Сподели:

Коментари (0)

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

САЩ и Иран поддържат ограничен дипломатически канал чрез специалния пратеник Стив Уиткоф и външния министър Абас Аракчи. Контактите се водят на фона на продължаващата война и напрежението в Близкия изток.

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

„Какво очаква Доналд Тръмп от няколко европейски фрегати в Ормузкия проток, което мощният американски флот не може да направи сам?“, попита Писториус

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Куба остана без ток след пълен срив на електроенергийната мрежа. Масовите прекъсвания на електрозахранването предизвикаха протести и изостриха икономическата криза на острова.