2 Май, 2026

Официално: Само 3504 българи преброиха в Северна Македония

Официално: Само 3504 българи преброиха в Северна Македония

54,21% се определят като македонци

В Скопие днес бяха представени част от резултатите от преброяването на населението в РС Македония, което се проведе от 5 до 30 септември 2021 г. Според обработените от Държавната статистическа служба резултати, общият брой на населението в страната е 2 097 319 души, от които 54,21% са се определили като македонци, 29,52% като албанци, 3,98% като турци, 2,34% роми, 1,18% сърби, 0,87% бошняци и 0,44% като власи.

Гражданите на РС Македония, които са се определили като българи, са едва 3 504 души. 

Според директора на института Апостол Симовски, резидентното население на страната наброява 1 836 713 души, а нерезидентното – 260 606. „Преброяването беше проведено успешно и професионално. Екипът на Държавната статистическа служба показа, че може, знае и може, че е една от най-професионалните институции в страната”, каза Симовски и допълни, че данните са обработени в рекордно кратко време. Представянето на резултатите от преброяването се проведе в необичайно тържествена обстановка, коментират местните медии.

Залата на Филхармонията е пълна с хора. Там присъстват премиерът Димитър Ковачевски, вицепремиерът Артан Груби, както и няколко министри от правителството и представители на дипломатическия корпус./БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Кърт Волкър: Украйна може да победи

Кърт Волкър: Украйна може да победи

Според него Украйна съществено е намалила зависимостта си от западните видове въоръжение и осигурява нуждите си на 60–70%

Тръмп: Ние сме вид пирати, завзехме корабите и взехме товара!

Тръмп: Ние сме вид пирати, завзехме корабите и взехме товара!

По-рано постоянният представител на Иран в ООН Амир Саид Иравани заяви в писмо до Съвета за сигурност на ООН, че САЩ са извършили акт на агресия и държавно пиратство, като са завзели двата ирански кораба и са откраднали 3,8 милиона барела ирански петрол.

Украйна удари Туапсе за четвърти път, Зеленски реформира армията

Украйна удари Туапсе за четвърти път, Зеленски реформира армията

Местни руски служители съобщиха за мащабна операция по гасене на пожар в пристанището, без да съобщават за жертви