24 Ноември, 2024

Огнян Минчев: Не изключвам Радев да направи партия, но предпазливо и в сянка

Огнян Минчев: Не изключвам Радев да направи партия, но предпазливо и в сянка

За регулаторите ще се води по-изострен спор, отколкото за самия Министерски съвет при ротацията, смята анализаторът

"Президентът има още две години до края на мандата си и няма да рискува да напусне президентството по-рано, отколкото е необходимо, но ще започне под някакви заобиколни форми да прави политически движения, като ще действа предпазливо, за да не допусне прецедент." Това заяви пред News.bg политологът и член на Управителния съвет на Асоциация "Прозрачност без граници" проф. Огнян Минчев.

Повод за коментара му са размяната на реплики от последната седмица между председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски и президента Румен Радев. Припомняме, че Пеевски хвърли ръкавицата към държавния глава и го призова да се явят един срещу друг на политическия терен. Напрежението идва преди предстоящите европейски избори през лятото.

По думите на Минчев трябва да се види какви ще са реалните последици от размяната на удари между Пеевски и Радев. От една страна Пеевски е хиперактивен - нещо, което отговаря на личните му интереси, за да докаже своята пригодност да се превърне в председател на ДПС, но и да отхвърли от себе си печата на "Магнитски", което е трудно до невъзможност, изтъкна анализаторът.

Според Минчев  президентът Румен Радев никога не е влизал в ролята си на държавен глава, на посредник в политическия процес, а винаги е бил страна в политическия дебат, борейки се за максималната власт, която бе получил в резултат на дългосрочните служебни правителства, които управляваше. Затова държавният глава ще е изключително внимателен да посочва лидери на свой политически партии, както направи с Кирил Петков, Асен Василев и Стефан Янев, които заявиха собствената си политическа позиция в тези организации, без да се съобразяват с това, че са получили подкрепа от държавния глава.

"Голямата дилема за него е в това как до края на мандата си да не оглавява публично политическа формация, което е несъвместимо с неговия статут, и как тези, които ще постави като временно изпълняващи длъжността да не се превърнат в негови съперници, и в крайна сметка да присвоят отново плодовете на неговия труд и на неговия властови потенциал. Това е неговият проблем", категоричен бе Минчев.

Проф. Минчев коментира и ротацията, която ще се извърши след един месец в правителството.

Според него ротацията ще се случи така, както са се разбрали некоалиционните партньори, но не е съвсем сигурен дали ще премине гладко. Между коалиционните партньори ще има доста сериозна конкуренция затова кой, по какъв начин да попадне в следващия формат на правителството. Ще има сериозен дебат за следващия състав на Министерски съвет, но каквито и да са оспорваните тези в тази област, това няма да бъде основният проблем.

Основният проблем ще бъде разпределянето на позициите в регулаторите, привличането на определени хора, които да бъдат представени като експерти, а всъщност да са политически назначения, посочи проф. Минчев.

Той смята, че за регулаторите ще се води по-изострен спор, отколкото за самия Министерски съвет. За Министерски съвет ще има определени проблеми, част от които ще излязат на повърхността, но те ще бъдат разрешени, защото за некоалицията е важно да продължи, отбеляза проф. Минчев.

Според Минчев ДПС няма да получат министерски постове по време на ротацията, но не така ще стоят нещата за регулаторите.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас