Огнян Минчев
Реакциите на вицепремиерите Каракачанов и Захариева по повод решението на правителството на РС Македония да възстанови факултативното обучение по сръбски език в държавните училища са непремерени и излишни. Тези реакции поставят България в ролята на "обидена страна", което е изключително вредно не само за двустранните отношения на София със Скопие, но и в цялостния контекст на отношенията в Балканския регион. Независимо от историческия сантимент и романтизъм на темата "Македония" в българското обществено мнение, българската държава не поддържа някакви специални или романтични отношения със Скопие, за да пледира политико-дипломатически казус на "изневяра" вследствие на определени действия на македонското правителство в отношенията му с официален Белград или със сръбското малцинство край Вардар. Българският национален интерес предполага София да изисква практикуването на определени стандарти в двустранните отношения с РС Македония, които са съвършено безотносителни към отношенията на Скопие с трети страни. България има проблем с недостатъчната степен на сътрудничество с РСМ в области като образование, култура и бизнес, а не с решенията на македонското правителство за сътрудничество с други негови съседи.
Струва ми се, че самоцелната самодейност в изявите на български официални лица по темата "Македония" преминава определени граници на търпимост и започва да ощетява дългосрочните интереси на българската държава в контекста на отношенията й с нейните съседи. В конкретен план: Ако считаме интересите на македонските граждани с българска идентичност в РС Македония за ощетени, необходимо е да предприемем следните стъпки. Първо, да поискаме признаване на българската общност в конституцията на РСМ наред с другите етнически общности, изредени в нея. Второ, да поискаме вписване на българската идентичност в книжата на предстоящото преброяване на населението в РСМ. Трето, да призовем за реципрочно третиране на българската общност - включително като възможност за факултативно изучаване на литературен български език в училищата на републиката, откриване на български културни центрове в по-големи македонски градове и т.н. Повтарям - в случай, че преценим това като необходимо или изгодно за България. Изказвания на български официални лица като гореспоменатите отдалечават възможностите за разрешаване на тези казуси в двустранните отношения, а не ги благоприятстват.
Още от България
И с политически хватки депутатите не успяха да изберат председател на НС
При 100 гласа "за", 101 гласа "против" и 17 "въздържал се" Силви Кирилов не събра мнозинство, ДБ не гласуваха на балотажа
Зафиров предложи партиите да сменят кандидатите си за председател на НС
Той призова до 48 часа да се намери решение
Пеевски: Да ни е честита новата „коалиция Москва“...
Всички в ПП-ДБ вече са в скута на Костадин Костадинов и „Възраждане“