Ако Русия изгради „Турски поток“ през територията на България, тя ще трябва да се съгласи по тези тръби да бъдат транзитирани количества газ от друг източник. Това обикновено „Газпром“ отказва да прави и собствеността върху газопровода, както и разрешението той да бъде използван от други продавачи и купувачи на обеми газ, беше и причината да бъде спрян т.нар. „Южен поток“. Въпреки че по времето на кабинета „Орешарски“ Народното събрание прие един много спорен закон за т.нар. „Морски газопровод“. Този закон беше опит да бъде заобиколен Третият енергиен пакет на ЕС, коментира политологът Огнян Минчев в интервю за Радио „Фокус“ посещението на Дмитрий Медведев у нас.
Какъв ще бъде статутът на „Турски поток“ през територията на България, остава да видим. Той трябва да бъде договорен. Третият енергиен пакет на ЕС е действие, Третият енергиен пакет не е бил отменян от ЕС, нито пък са отменяни принципите, по които работи „Газпром“ – това са принципи, свързани с монополния статут на съоръженията, които „Газпром“ строи с цел да транзитира своя собствен газ, а не нечий друг. От тази гледна точка бъдещето на „Турски поток“ като договореност между ЕС и България, в частност като страна на ЕС, и Русия остава отворено, посочва още анализаторът.
По думите му, ако България участва в строителството на „Турски поток“ и инвестира 3 милиарда, би трябвало да имаме ясна картина за това, по какъв начин транзитните такси ще доведат до изплащане на тази инвестиция и съответно до печалба на българската държава за транзитирането на газ и за колко време това може да се случи.
"От една страна се счита, че там, откъдето преминават газопроводи или изобщо тръбопроводи, и там, където има ядрени електроцентрали, това само по себе си повишава сигурността на съответната страна. Аз лично бих поставил под въпрос подобна пряка връзка, защото и Украйна има ядрени електроцентрали и огромна система от тръбопроводи, което не предотврати руската агресия към тази страна. Това е само пример, който привеждам. От друга страна, трябва да имаме предвид, че осъществяването на тези руски енергийни проекти предвид цялостната руска стратегия за енергийна монополизация на доставките, особено към страна като България, която и без това е под твърде тежък монопол на руски доставки в сферата на своята енергетика, това ще има безспорно определени стратегически последствия за повишаване на зависимостта, за пряката зависимост на България от Русия в такъв стратегически отрасъл, какъвто е енергетиката. Тази зависимост превръща България в заложник на отношенията между Русия и останалата част на света, Русия и Запада в частност. Това е огромен риск, който България поема, тъй като тя принадлежи на ЕС и е член на Северноатлантическия съюз. И раздвоението на България между тези две страни, които се намират в процес на нарастващо напрежение, за съжаление, не е никак добре за българския национален интерес както в едносрочен, така и в дългосрочен план."
По-нататък в интервюто Огнян Минчев посочва: "Основният партньор, стратегически партньор на Русия на Балканите е Сърбия, както и Република Сръбска в Босна и Херцеговина. А Русия има за основа стратегическа цел дългосрочната дестабилизация на Източна Европа, тъй като през тази дестабилизация Русия може да се върне като влиятелен играч, велика сила в международните отношения. Това е най-лесният начин да бъде използвана уязвимостта на източноевропейските страни както институционална, така и обществена, икономическа и т.н., за да бъдат те дестабилизирани в полза на Русия.
Балканите са важна част от Източна Европа и Русия положи големи усилия да осуети членството на Черна гора в НАТО и преговорите за членството на Черна гора в ЕС. Русия положи много усилия да съхрани режима на Груевски, който поддържаше Македония в едно състояние на безвремие и на безотносителност към основните стратегически разделения на съвременния свят. Всичко това в полза на създаването на аморфна буферна зона около Сърбия и практически подкрепата за Сърбия като основен стратегически партньор на Русия в региона.
Западът успя да осуети руската стратегия както в Македония, така и в Черна гора. В момента, ако България направи сериозни отстъпки на руския натиск, тя ще се превърне в териториален коридор, чрез който затварянето на кръга около Сърбия от страна на Атлантическата общност ще бъде разкъсано. И Русия ще получи много по-сериозни ресурси за влияние не само върху България и Сърбия, но и върху Балканите като цяло."
Общество
Огнян Минчев: Руският натиск към България цели разкъсване на "атлантическия кръг" около Сърбия
Огнян Минчев
Ако Бългаия се поддаде, Москва ще получи влияние на Балканите, твърди политологът
Фактор Фактор
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов