Започването на безусловни мирни преговори в сегашната ситуация ще осигури "глътка въздух" на Кремъл в неговата стратегия за стратегическо "поглъщане" на Украйна. Така политологът Огнян Минчев коментира във Фейсбук поредното предложение на американския дипломат Хенри Кисинджър за мирни преговори между Киев и Москва.
Пълният текст на публикацията:
Хенри Кисинджър е авторитет, който винаги е в състояние да предложи стойностни аргументи за тезата, избрал да защити. Постигането на мир чрез преговори е неизбежен финален акт на всяка война - независимо от нейните резултати. Проблемът е в това, кога настъпва подходящото време за тези преговори в процеса на военното противопоставяне. Днес ние имаме военен конфликт - резултат от агресия, която не успя да постигне своите първоначално набелязани цели: окупиране на съществена част от Украйна, премахване на законно избраното правителство на Украйна, подчиняване на Украйна на стратегическото и политическо господство на Кремъл в процес на ревизия на геополитическото статукво, постигнато вследствие разпада на Съветския съюз. Вместо бързо поражение на Украйна, днес сме свидетели на пълномащабен военен конфликт, в който Киев успява да се защити.
Същевременно
агресията на Кремъл постигна определени текущи резултати
Окупирана е около 20 на сто от територията на Украйна - в източната и южната част на страната. Създаден е сухопътен коридор между основната територия на РФ и окупирания през 2014 г. полуостров Крим. Русия окупира азовското крайбрежие на Украйна. Военните действия продължават, включително със системни бомбардировки на цивилната инфраструктура, на украински градове и над мирното население. Украйна дава огромни жертви - на военни и цивилни граждани, разрушения и дезинтеграция.
Справедливият изход от тази агресия е
пълното изтегляне войските на агресора
от украинска територия и заплащане на репарации за огромните жертви и разрушения, понесени досега от Украйна. Готова ли е Москва на подобно решение? Очевидно не. Във визията на кремълския режим едни мирни преговори биха могли да се съсредоточат върху "компромис" с подялбата на окупираната територия и с ограничения върху статута на независимост на украинската държава - разоръжаване, отказ от международни съюзи, автономизация с договорена практическа васализация на ключови държавнополитически решения на Киев в зависимост от Москва.
Конфликтът притежава определена динамика и основният въпрос за следващите шест месеца е как ще продължи развитието на тази динамика. Ще успеят ли ВСУ да освободят нови значими части от окупираната територия, или руските войски ще съхранят зоната на "сухопътен коридор" между РФ и Крим, плюс съществен контрол върху територията на Донбас? Ще издържи ли украинската икономика и потенциалът на въоръжените сили на усилията за постигане на окончателни преимущества в разрешаването на конфликта и отблъскването на агресията? Ще издържи ли руската икономика на санкционния режим на Запада, който непрекъснато се затяга и нанася нови поражения върху ключови елементи на руската икономическа и технологична система?
Започването на безусловни мирни преговори в тази ситуация ще осигури "глътка въздух" на Кремъл в неговата стратегия за стратегическо "поглъщане" на Украйна. Ще бъде приключена вълната на мобилизация и обучение на резервистите в руската армия - която на практика се провали като професионална армия в първата фаза на войната. Ще бъдат изградени допълнителни предпоставки за "усвояване" на окупираната територия на Украйна - включително и във военнотехнически план. Ще се разгърне с нарастваща сила международната пропагандна кампания на Кремъл срещу западните санкции и икономическите трудности, които особено Европа преживява в резултат на санкциите.
Предоставянето на подобна глътка въздух на агресора
в настоящата ситуация изглежда неразумно от гл. точка интересите на международния мир и - особено - на сигурността на европейския континент. Преговорите с Москва на този етап ще придобият неизбежен частичен легитимационен ефект върху амбициите на Кремъл за ревизия на геополитическото статукво в постсъветското пространство и в Източна Европа. Ако Украйна бъде принудена на договаря стратегически отстъпки в полза на агресора, стратегическата перспектива на европейския изток е да остане под системна заплаха от агресия - или най-малкото нарастващ натиск от страна на стратегическите имперски амбиции на Москва.
Струва ми се, че началото на мирните преговори би било разумно да се постави в една перспективна ситуация, в която Кремъл ще бъде принуден да признае - по какъвто и да е начин - неуспеха на своята агресия спрямо Украйна. Докато официалните лица в Москва говорят, че "специалната операция" върви по план", че "Русия воюва с НАТО в Украйна", че агресията преследва "легитимни цели", преговорния процес ще доведе до безусловна - макар и частична легитимация на агресията като подарък за Кремъл. Въпросът не е само морален - не е само въпрос на справедливост и респект пред жертвите, които дава Украйна.
Въпросът е стратегически -
ако тази агресия срещу Украйна придобие частична легитимност, всяка следваща агресия на Кремъл срещу друга съседна или близка страна също ще придобие легитимност в аванс. Така, както се случи с Грузия през 2008 г. - запдни лидери веднага отидоха да "преговарят" с Путин. Така както се случи с Крим и Донбас през 2014 г. - същите лидери веднага отидоха в Минск, за да легитимират стратегическите претенции на Кремъл за сателитизиране на Киев. Това не бива да се случва отново.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."