Според добре информирания "Файненшъл таймс" в понеделник на срещата на вътрешните министри на ЕС ще бъде обсъден вариантът мигрантската вълна да бъде блокирана "драстично", без повече да се разчита на Гърция заради явната й неспособност да се справи, пише в свой анализ разследващият журналист Григор Лилов.
Официално предложението ще е на Словения, но фактически е на редица държави от Европа.
Блокадата ще бъде на македонско-гръцката граница, отбелязва изданието. Явно то не е информирано или не желае да информира за сондажите относно гръцко-българската граница.
Неофициално тази част от идеята е била обсъдена (и ще се дообсъди) с държавниците, които ни посетиха в последно време - вкл. предстоящата от 27 януари визита на унгарския ръководител Орбан. Той е сред основните радетели на такова решение и вчера в Словения публично се аргументира с необходимостта от такава ограда по нашата и македонската граница.
Идеята за бариера по родната граница с Гърция (и подсилване на оградата по турската) е била обсъдена подробно при приключилата визита на баварският вътрешен министър Йохан Херман, с еврокомисаря Йоханес Хан.
Като евентуална възможност въпросът е засегнат още при гостуването на английския премиер Камерън (който посети границата), както и на срещите на Борисов в Брюксел.
Предполагам, че идеята е консултирана и от зам.-държавния секретар на САЩ Виктория Нюланд, без обаче да имам достоверна информация за това.
Дипломатическите анализи вече посочили, че изнудването за пари от страна на Турция ще продължи. Финансовите разчети от своя страна показали, че съвместната охрана на македонската и българската граница ще излезе с пъти по-евтина за европейския бюджет, отколкото опит да се блокира огромната морска граница на Гърция с Турция.
Екип от експерти на ЕК вече е в Македония по този въпрос.
Родна официална позиция засега няма.
Правителството ни е декларирало нужда от финансиране за оградата по границата с Турция, но иска парите да са в негово разпореждане, а не под европейски регулации предвид "спешността", заради което получихме отказ.
Засега властта се въздържа да одобри чуждо масирано участие в защита на границите ни. Родният политически елит от разни цветове е категорично против.
За мен съществен вероятен мотив освен политическите за ослушването е и контрабандата, която рязко ще намалее при новите условия.