В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България – Гърция“ (IGB), съгласно дългосрочния договор с Азербайджан. Тези количества покриват 70,82 % от потреблението за м.октомври и имат важно значение за постигане на благоприятна цена на синьото гориво. „Булгаргаз“ е сключил два договора за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) с търговци, след организирани търгове при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане. В ценовия микс за месеца са включени и количества от добив от ПГХ „Чирен“.
Независимо, че утвърдената цена от 63,72 лв./MWh е с 2,9 % по-висока спрямо цената за м. септември, тя остава конкурентна и осигурява на българските потребители благоприятни цени. Цената е с близо 10 лв. по-ниска в сравнение с актуалния индекс TTF, достигнал през последните дни нива от близо 38 евро/МВч или 74,16 лв./МВч. Основен фактор са изгодните в ценово отношение доставки на природен газ по дългосрочния договор с Азербайджан. Тези доставки до голяма степен подтискат допълнително увеличение на цената, предвид нарасналите с 300 000 МВч договорени количества за месеца, водещи до намаляване на относителния дял на азербайджанския газ в общия микс за м. октомври.
В утвърдената цена на природния газ са включени : компонента цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи, компонента за дейността „обществена доставка“ по чл. 17, ал. 7 от НРЦПГ и компонента за компенсиране на разходи по чл. 11а, ал. 2 от НРЦПГ, покриваща разходите на "Булгаргаз" ЕАД за съхранение на количества в газохранилището в „Чирен“, в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации.
С осигурените количества се покриват ангажиментите на обществения доставчик за м. октомври - към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти./ БГНЕС
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг