24 Ноември, 2024

Олег Сенцов в Европарламента: Върнете ядреното оръжие на Киев

Олег Сенцов в Европарламента: Върнете ядреното оръжие на Киев

Олег Сенцов

Осъденият за подготовка на терористичен акт в Русия и пуснат на свобода в хода на обмен на заключени между Москва и Киев Олег Сенцов заяви в Европейския парламент, че не разбира защо се обсъжда „формулата Щайнмайер“ и че трябва да бъде „върнато“ ядреното оръжие на Украйна, предава РИА Новости, цитирана от "Фокус".

Сенцов бе поканен на съвместно заседание на три комисии на Европейския парламент в Страсбург, където във вторник официално ще му връчат наградата Сахаров. В хода на дискусиите с евродепутатите бяха обсъждани въпроси за Минските споразумения и Будапещенския меморандум.

„Относно Будапещенския меморандум. Ще кажа мнението си. В момента се водят преговори за прилагане на Минските споразумения, за „формулата Щайнмайер“. Аз изобщо не разбирам какво е това. И не искам да разбера. „Нормандски формат“, Мински споразумения... какво е това?“ – заяви той, като сравни тези преговори с „опит за примирие“.

„Това не е мирен договор. Това не е демаркация на границите. Изобщо не искам да обсъждам това. Да се върнем към началото, Будапещенския меморандум. Украйна доброволно предаде третия по големина ядрен арсенал в света, получавайки в замяна лист хартия, наречен меморандум, която гарантира териториалната цялост от страна на Русия, Великобритания и САЩ“, каза Сенцов, обръщайки се към залата.

По нататък украинецът посочи, че дори САЩ си дават вид, че „нищо не се е случило“. Сенцов заяви още, че щом „ни отнеха Крим“, значи „трябва да ни върнат бомбата“, но не искат, защото обсъждат „формулата Щайнмайер“. А аз смятам, че не трябва да я обсъждат, тя няма нищо общо със ситуацията“, каза той пред евродепутатите.

„Наградата за свобода на мисълта „Сахаров“, наименувана на съветския учен и дисидент Андрей Сахаров, е учредена от Европейския парламент през 1988 г. Връчва се на личности и организации за изключителни постижения в защита на човешките права и свободи.Наградата се присъжда в следните области:
защита на правата на човека и основните свободи, особено на правото на свободно изразяване;
закрила на правата на малцинствата;
спазване на международното законодателство;
развиване на демокрацията и въвеждане на върховенството на закона.

Русия и Украйна освободиха на 7 септември 35 осъдени и задържани граждани, сред освободените от руската страна бяха Олег Сенцов, осъден за подготовка на терористичен акт, и 24 украински войници, нарушили руската граница. Освен това в този ден ръководителят на портала на РИА Новости Кирил Вишински, освободен по съдебен ред, отлетя за Русия.

Така нареченият „нормандски формат“ на преговорите за Украйна съществува от юни 2014 г. Тогава, по време на честването на 70-годишнината от десанта на съюзниците в Нормандия, лидерите на Русия, Украйна, Франция и Германия за първи път обсъдиха уреждането на конфликта в Донбас. Оттогава се проведоха редица телефонни разговори и срещи на високо равнище, както и контакти на външните министри. Заявената цел на „формата“ е реализация на Минските споразумения.

След разпадането на СССР Киев наследи значителен ядрен арсенал. През 1994 г. обаче Украйна, Русия, САЩ и Великобритания подписаха Будапещенския меморандум, който послужи за международно споразумение за гаранции за сигурност във връзка с присъединяването на Украйна към Договора за неразпространение на ядреното оръжие. В съответствие със споразумението ядреният арсенал на територията на Украйна беше ликвидиран, а ядрените сили обещаха да гарантират сигурност на Киев.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства