Нелегалната „ОМО – Илинден“ отново получи отказ за регистрация от Агенцията по вписванията. Новият опит за легализиране на македонското сдружение е от 9 август, но пак е неуспешен, съобщава struma.bg. Против отказа е подадена жалба в Окръжен съд – Благоевград, която обаче е оставена без движение поради неплатена държавна такса от 25 лв. за разглеждане на делото. С разпореждане на съдия Милена Каменова от 26 август е дадено указание за внасяне на таксата в едноседмичен срок.
Това е втори опит за регистрация на „ОМО – Илинден“ за тази година. След учредително събрание на организацията, проведено в Сандански на 20 януари, са внесени документи за регистрация в Агенцията по вписванията, но последвал отказ. Той също бе оспорен в съда и делото бе разгледано от председателя на Окръжен съд – Благоевград Петър Узунов, който счете, че исканото вписване е незаконосъобразно заради множество и различни съществени нарушения на закона. В протокола от учредителното събрание например било отразено единствено населеното място, в което е проведено (гр. Сандански), без да е посочен адрес и час. Съдията установи противоречия в приетия от учредителите устав, според който обединението е в частна полза, но същевременно набелязаните цели и средства го охарактеризират по-скоро като сдружение в обществена полза. Това несъответствие бе прието като съществено нарушение на законовите изисквания. Освен това в устава липсва посочен предмет на стопанска дейност, след като фигурират цели и средства, чиято реализация очевидно изисква допълнителна стопанска дейност.
Всяко от констатираните нарушения е съществено и представлява достатъчно самостоятелно основание за отказ на търсеното вписване, поради което обсъждането на останалите предпоставки е безпредметно. С тези мотиви тогава съдия Узунов потвърди отказа на Агенцията по вписванията като правилен и законосъобразен.
В края на месец май Окръжен съд – Благоевград остави в сила отказ на Агенцията по вписванията за регистрация и за друго сдружение на македонисти. „Дружество на репресираните македонци в България, жертви на комунистически терор“ е направило опит да бъде вписано на 11 март 2024 г., който се оказал неуспешен. Причината са нередности в устава на организацията, в който се предвижда, че при прекратяване на членството, в случай на непогасени задължения, се извършва прихващане на вземанията на бившия член от сдружението. Тази разпоредба е неясна и противоречи на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, които не разпределят печалба, се посочва в отказа за вписване.
Отказът е обжалван в съда и делото е разгледано от съдия Надя Узунова, която го потвърждава, но на друго основание. Според съдията във формулираните в устава цели прозира, че дейността на сдружението е насочена срещу единството на нацията. Като основна цел било посочено опазване и популяризиране на македонското културно и историческо наследство и предаване на поколенията историческата истина за македонския въпрос и работата за неговото решаване. За нейната реализация се предвижда изграждане на паметници, свързани с македонското минало и наследство, работа в защита правата на македонците, изнасяне на лекции и доклади за миналото и настоящи проблеми на македонския народ, регионални македонски събори, чествания на исторически дати и събития и т.н.
Като взема предвид посочената дейност и споровете по отношение на български исторически личности и събития, съдия Узунова преценява, че тя е с насоченост срещу единството на българската нация. А дейност, насочена срещу това единство или към разпалване на национална и етническа вражда, е забранена от императивната норма на чл. 44, ал. 2 от Конституцията на Република България, категорична бе съдия Узунова и потвърди отказа за регистрация на сдружението.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес