Преговарящите на срещата на върха на ООН за защита на природата се приближиха до нова глобална сделка днес, която може да доведе до това 30% от сушата и морето да бъдат защитени до 2030 г., а стотици милиарди долари да бъдат насочени към опазването на дивите места и видове по света.
Китай, председателят на конференцията COP15 в Монреал, публикува в неделя сутринта предложения текст, който министрите приветстваха с някои резерви.
"Необходимо е да се извърши още един потенциален кръг от работа, за да можем да съгласуваме ресурсите и амбициите си", заяви колумбийският министър на околната среда Сусана Мухамад. "Но съм много оптимистично настроена, че тъй като основните цели са приземени и като цяло няма противопоставяне на тези цели, направихме много важна стъпка напред".
Политиците се надяват, че амбициозното споразумение може да стимулира опазването на природата по същия начин, по който международният пакт в Париж през 2015 г. помогна за мобилизиране на усилията за ограничаване на въглеродните емисии, които затоплят планетата.
Проектът, изготвен въз основа на последните две седмици от преговорите, определя ключова финансова цел от 200 млрд. долара годишно за инициативи за опазване на природата, макар че изисква по-малко от богатите държави, отколкото някои развиващи се държави искаха.
В него се изразява подкрепа за опазването на 30 % от земите и водите до 2030 г. - знакова цел, неофициално известна като "30 на 30", и се предлага възстановяване на 30 % от деградиралите земи.
"Бяхме изненадани, че (текстът) всъщност отразява повечето от нещата, които искаме да постигнем", заяви пред Ройтерс преговарящ от европейска държава. По отношение на възстановяването той отбеляза, че в текста е заложена по-амбициозна цел от 30 % вместо 20 %, което "е наистина добро, амбициозно и необходимо решение".
Комисарят на ЕС Виржиниус Синкевичюс заяви пред репортери по време на почивката, че преговарящите са "на прав път към финализиране" на сделката, но изтъкна недостатъците по отношение на фискалните цели и изрази загриженост относно увеличаването на финансирането от развитите страни.
Министрите от близо 200 правителства трябва да постигнат консенсус по 23 предложени цели до полунощ в понеделник (05:00 ч. по Гринуич във вторник, 20 декември). /БГНЕС, Ройтерс
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"