Предложеният от британското правителство закон за убежището е "много обезпокоителен", предупреди Агенцията на ООН за бежанците.
Представителят на Върховния комисариат на ООН за бежанците в Обединеното кралство Вики Тенант коментира пред Би Би Си, че мярката би нарушила международното право и не е необходима за спиране на пресичанията на Ламанша.
Премиерът Риши Сунак каза, че е "готов за битката" за въвеждане на закона и за преодоляване на всички правни предизвикателства.
Лейбъристите заявиха, че плановете рискуват да засилят хаоса.
Във вторник правителството очерта нов закон, който на практика ще забрани на всеки, пристигащ в Обединеното кралство по нелегален път, да иска убежище.
Освен това всеки, за когото бъде установено, че е влязъл незаконно в страната, няма да може да се връща или да кандидатства за британско гражданство в бъдеще.
Мярката е част от опитите за справяне с увеличаващия се броя на хората, пристигащи в Обединеното кралство през Ламанша всяка година. Той нарасна от около 300 души през 2018 г. до повече от 45 хил. през 2022 г.
Помолена за коментар, Тенант каза: "Много сме загрижени. Това на практика затваря достъпа до убежище в Обединеното кралство за хора, пристигащи нередовно." "Ние вярваме, че това е явно нарушение на Конвенцията за бежанците, и не забравяйте, че дори хора с много убедителни молби просто няма да имат възможност да ги представят."
Конвенцията за бежанците от 1951 г. е многостранен договор, който определя кой отговаря на изискванията за бежанец и задълженията на подписалите държави да защитават тези хора.
Тенант посочи, че Обединеното кралство има "дългогодишна хуманитарна традиция" и че проблемите с миграцията могат да бъдат решени с подходящ контрол и по-добре администрирана система.
"Накарайте системата за убежище да заработи", каза тя. "Осигурете справедливо, ефективно и по-бързо обработване на молби за убежище."
"Ако хората нямат право на убежище, изпратете ги обратно в собствените им страни, а ако имат, тогава им позволете да се интегрират и да продължат този процес много по-бързо", допълни Тенант.
Министърът на вътрешните работи Суела Брейвърман писа до всички консервативни депутати, че има "повече от 50% шанс" законодателството да не е съвместимо с Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) и се очаква да срещне правни предизвикателства.
Риши Сунак
Премиерът Риши Сунак каза, че е "готов за битката" за въвеждане на закона
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства