Отново разместване в цените на петрола. Само за седем дни стойностите на един барел сорт "Брент" преминаха от над 95 долара, до днешната цена - 86 долара.
Прогнозите на ОПЕК+ обаче са за увеличение до края на тази година. В организацията на страните-износителки на петрол членуват 23 държави. Причината за сегашното разместване на цените е решението на Саудитска Арабия и Русия да намалят дневното производство на петрол, за да повишат цената на международния пазар.
Според експерти ефектът от решението на Саудитска Арабия и Русия да намалят дневното производство ще стигне до България, ако цените се повишат до 100 долара.
“Със сигурност ще се отрази, особено ако стигне до нива около 100-105 долара за барел, което поне за момента е трудно постижимо, но е напълно възможно, защото нека все пак видим как ще тръгне отоплителния сезон. Ако зимата е студена, ще са по-скъпи горивата”, заяви Светослав Бенчев.
Допълват, че ако покачването е плавно и се наблюдават и спадове в цената, промяна у нас няма да има. Но успокояват, че дори да има - оскъпяването няма да е драматично.
“Как ще се отрази на нашите колонки - както и досега се е отразявало - ще има известно повишение в цената. Не много, разбира се, защото просто суровината не е такава огромна част, която да може да окаже някакво влияние до феноменални стойности”, допълва Бенчев.
Според анализатори решението на двете държави е опит да се упражни контрол върху пазара. А Саудитска Арабия може спокойно да си позволи да диктува цените на петрола.
“Това просто е един щит от тяхна страна, че цената на петрола няма да се понижи твърде много и това съответно да засегне техните приходи”, обясни експертът.
ОПЕК+ предупреди, че цената на петрола ще продължи да расте
“Контекстът е очевидно опит за контролиране на пазара от тяхна гледна точка чрез поддържане на изкуствено висока цена. Оттам нататък цената върви нагоре. Това е и опит за политическо влияние, тъй като на Русия ѝ трябват пари, за да поддържа войната”, заяви Любомир Стефанов.
Именно ситуацията на Русия повдига повече въпроси за намаленото производство. Някои международни анализатори подозират и скрита мотивация зад решението на Москва.
“Друг е въпросът дали е проверимо, когато Русия декларира, че ще намали дневното си производство. То произтича от проблема дали и какво произвежда Русия, колко и към кого изнася. И от там - каква е цената. За тях, естествено, по-скъпо е по-добре”, допълни Стефанов.
Очаква се Саудитска Арабия и Русия да задържат намалението поне до края на тази година.
Според експерти ефектът от решението на Саудитска Арабия и Русия да намалят дневното производство ще стигне до България, ако цените се повишат до 100 долара
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона