24 Ноември, 2024

Опитват да привлекат Москва в антииранска коалиция

Опитват да привлекат Москва в антииранска коалиция

Джон Болтън и Владимир Путин

Главните инициатори на натиска срещу Техеран ще убеждават Москва, че иранската политика е опасна

Очаква се иранското военно присъствие в Сирия да стане основен въпрос на преговорите между Русия, САЩ и Израел, което ще се състоят на 24-26 юни в Йерусалим. Главните инициатори на натиска срещу Техеран изглежда ще се опитат да убедят Москва, че иранската политика е опасна. Впрочем участникът в срещата от руска страна - секретарят на Съвета за сигурност на Русия Николай Патрушев - обеща, че в хода на контактите си с колегите от САЩ и Израел несъмнено ще бъдат отчетени интересите на Иран. Обаче в експертните среди все пак смятат, че иранското ръководство има от какво да се безпокои, пише "Независимая газета", цитирана от БТА.

Патрушев, както се очаква, ще има на 24 юни среща със съветника на президента на САЩ по националната сигурност Джон Болтън и с председателя на Съвета за национална сигурност на Израел Меир бен Шабат. Форумът в Йерусалим ще бъде двудневен. Контактите в тристранния формат бяха предшествани от американско-израелски преговори. На 23 юни Болтън се срещна с министър-председателя на еврейската държава Бенямин Нетаняху и със своя израелски колега. Помощникът на американския президент отбеляза, че очаква с нетърпение разговорите с високопоставените представители на Русия и Израел. В Туитър Болтън подробно съобщи, че на преговорите ще бъдат засегнати въпроси на регионалната сигурност. Ако се съди по динамиката на развитието на събитията около Иран, то едва ли остават някакви съмнения за това каква ще бъде основната тема в Йерусалим.

"Йерусалимският формат" е свикан по инициатива на израелската страна, за която въпросът за иранското масирано присъствие в Сирия остава болезнен. Както изглежда, срещата ще изпълни и друга задача. Тя е свързана с израелската вътрешна политика. За Нетаняху е крайно важно неговата партия "Ликуд" да победи на повторните избори за парламент на 17 септември. Той вече благодари на Болтън за съгласието му да участва в "историческата" тристранна среща. "Надявам се и очаквам, че този диалог ще бъде плодотворен", цитира думите на премиера неговата пресслужба. "Убеден съм, че може да намерим общ език и да набележим път напред, което да помогне за укрепването на сигурността и стабилността в региона и особено в Сирия", добавя той. Премиерът специално подчерта: "Смятам за безпрецедентен самия факт, че такава среща на високо равнище между великите държави Русия и САЩ става тук, в Израел".

Впрочем за Русия, която е заедно с Иран в сирийския въоръжен конфликт, темата за военната политика на нейния тактически съюзник не е очевидна. "Руската страна ще отчита и ще излага интересите на Иран пред израелците и американците", каза Патрушев пред журналисти в коментар за предстоящите контакти в Йерусалим. Секретарят на руския Съвет за сигурност отбеляза, че Москва и Техеран са в приятелски отношения. Той съобщи, че основната тема на срещата между представителите на Руската федерация, САЩ и Израел ще бъде решаването на сирийската криза. "Разбира се ние ще отчитаме интересите на Иран, защото все пак те вложиха значителни средства и постигната определени успехи в тази работа", подчерта Патрушев, напомняйки, че иранските съветници пребивават в Сирия по покана на официален Дамаск.

В експертните среди смятат, че "Йерусалимският формат" вещае големи проблеми за Иран. "Несъмнено той [Техеран] подозира, че ще се озове "на масата" като тема", каза за "Независимая газета" Фредерик Хоф, гостуващ старши научен сътрудник в Центъра за изследване на Близкия изток "Рафик Харири" към Атлантическия съвет. Хоф, който е бил специален пратеник на Държавния департамент за политическия преход в Сирия, предполага, че срещата в Йерусалим е "резултат от добрите отношения между президента Путин и премиера Нетаняху. "Мисля, че последният би желал да убеди Вашингтон, че присъствието на Иран е въпрос от първостепенно значение в Сирия", казва той. Понеже Русия предостави на Израел свобода на действие при атаките срещу свързани с Иран мишени в Сирия, израелската страна иска да види по-тясно руско-американско сътрудничество в контекста на сирийската криза, казва експертът.

"Видът сътрудничество, който има предвид Москва (и възможно Йерусалим) се свежда до признаването на Башар ал Асад от американците, САЩ да напуснат североизточните райони на Сирия и да подкрепят националното възстановяване [на Сирия]", смята Хоф. "Съединените щати много трудно ще приемат това, защото американската позиция се свежда до това, че със своето досие от престъпления срещу човечеството Асад като цяло вдъхновява "Ислямска държава" и й "дава" новобранци. Освен това Вашингтон е убеден, че връзката между Иран и Асад е органична и режимът ще започне да се опасява за своето бъдеще, ако Иран и "Хизбула" не присъстват [в Сирия]", добавя Фредерик Хоф. 
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства