24 Ноември, 2024

Оправдан по делото за ЦКБ осъди прокуратурата за 120 000 лева

Оправдан по делото за ЦКБ осъди прокуратурата за 120 000 лева

Бившият дилър на Централна кооперативна банка (ЦКБ) Траян Кършутски осъди прокуратурата да му плати обезщетения от 120 000 лева, показа проверка на „Лекс“.

Кършутски беше един от подсъдимите в съдебната сага с изчезналите 6 млн. долара на Михаил Чорни в ЦКБ, която продължи 21 години и приключи с оправдателни присъди едва преди 3 години. Затова той заведе дело по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) и поиска да бъде обезщетен със 100 000 лева за неимуществени вреди и с близо 70 000 лева за адвокатските хонорари, които е плащал през годините.

Кършутски е бил привлечен като обвиняем още през 1999 г., а делото влиза в съда за пръв път през 2001 г., но е върнато на прокуратурата. Новият обвинителен акт е внесен отново в градския съд през 2004 г., като според обвинението Кършутски, като дилър в ЦКБ е участвал в присвояване на близо 400 000 лева от банката. Делото само на първа инстанция продължи повече от 9 години, докато през 2013 г. съдия Петя Крънчева оправда всички подсъдими, а процесът приключи окончателно през 2018 г., когато след второ разглеждане Върховният касационен съд остави в сила оправдателната присъда.

Кършутски обяснява в жалбата си до Софийския градски съд (СГС), че е подал заявление за обезщетение чрез Инспектората на ВСС до правосъдното министерство, но предложението за 10 000 лева не го удовлетворявало.

Пред съда той изтъква, че 20 години е търпял вреди от воденото дело, защото изпитвал страх и стрес, бил уронен престижът му, нямал право да напуска страната, трудно му било и да си намира препитание, като отказал предложение за работа и в Англия.

Съпругата му е свидетелствала за всичките му здравословни проблеми покрай делото, свързани с аритмия, изтръпване на крайниците, спонтанни паник-атаки и падания, пиел и антидепресанти. Тя споделя, че заради процеса се отказали от идеята да имат деца, защото не знаели какво ще се случи с делото и дали Кършутски няма да бъде осъден ефективно. Той споделял, че не иска деца, ако се окаже в затвора и не може да ги отглежда. Имали проблеми и с адвокати, които отказвали да ги защитават, когато разберат, че става дума за делото за ЦКБ и връзката с Михаил Чорни, защото се страхували от руската мафия.

За да прецени, че обезщетение за неимуществените вреди на Кършутски трябва да е 50 000 лева, съдът отбелязва тежкото обвинение, продължителността на делото от 21 години и логичните притеснения за всеки обвиняем. Според СГС дори не е било нужно да се доказват тези вреди, защото те се предполагат, но те са потвърдени и от разпитите на съпругата на Кършутски и клиничен психолог, който е работил с него в този период. Съдът отбелязва и постоянното отразяване на делото в медиите, като подчертава, че дори и информацията да не е подавана от прокуратурата, разгласяването на случая е резултат от повдигнатото обвинение и вредите трябва да бъдат обезщетени.

„Повдигнатото обвинение на Кършутски безспорно се е отразило на социалните му контакти, както и на кариерата му – изолация, трудности при намиране на работа по специалността, отговаряща на квалификацията, която има. Особено негативно отражение наказателното преследване е дало и в личен и семеен план на ищеца, който поради непрекъснато изпитвания страх в продължение на двадесет години, че може да бъде осъден, не е създал деца, за да не израстват без баща, който да полага грижи за тях. Всичко това мотивира съдът да приеме, че са налице обстоятелства обосноваващи определяне на обезщетение в по-висок от обичайния размер на обезщетението за неимуществени вреди“, пише в решението си съдия Милена Богданова (решението виж тук).

Отделно от това прокуратурата е осъдена да плати и 69 600 лева на Кършутски за имуществени вреди от направените от него разходи за адвокати. Той е имал договори с адвокатска кантора и още един адвокат, като е представил документи за направените разходи. Така обезщетенията, които прокуратурата е осъдена да плати и разноските по делото, надхвърлят 120 000 лева. Решението обаче не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.

Това е поредно дело по ЗОДОВ, което оправдан по делото за ЦКБ води срещу прокуратурата. Преди 2 години подсъдимата и оправдана в процеса Мария Димова осъди държавното обвинение да ѝ плати обезщетение от 50 000 лева. След това и друг подсъдим по делото – Димитър Димитров-Митьо Шашмата спечели дело за обезщетение. Както „Лекс“ писа, той беше поискал 200 000 лева, но СГС му присъди само 2000 лева, защото прие, че не е понесъл в пълна степен вредите от подобно дело, тъй като от съвсем млад страда от биполярно афективно разстройство (известно в миналото като циклофрения). След това обаче апелативният съд увеличи размера на обезщетението до 13 000 лева.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес