"Мирна мисия 5.0", написа тържествуващо в социалната мрежа Х унгарският министър-председател Виктор Орбан, който придружи съобщението си със снимка с бившия президент Доналд Тръмп в резиденцията му Мар-а-Лаго във Флорида, пише "Сега". Орбан отиде при него направо от срещата на НАТО във Вашингтон, за да покаже на съюзниците, че въобще не иска да се съобразява с критиките им срещу неговата самозвана "мирна мисия", чиято пета спирка бе именно при Тръмп. Предишните четири по неговия график бяха посещенията в Киев, Москва, Пекин и Вашингтон.
Особено срещата му в Москва с руския президент Владимир Путин подразни някои други членове на НАТО, които заявиха, че пътуването е придало легитимност на Путин, когато Западът иска да го изолира заради войната му в Украйна.
Когато бе в Киев преди посещението си в Москва, той но не е казал на украинския президент Володимир Зеленски за мисията си в Русия, разкри самият Зеленски, отхвърляйки амбицията на Орбан да играе ролята на миротворец. "Не всички лидери могат да водят преговори. За това трябва да имаш някакво пълномощие", каза Зеленски по-рано на пресконференция в рамките на срещата на върха на НАТО.
Съветникът на Белия дом по националната сигурност Джейк Съливан, запитан за инициативата на Орбан, заяви, че Украйна с право е обезпокоена от всеки опит за договаряне на мирно споразумение без участието на Киев.
"Какъвто и авантюризъм да се предприема без съгласието или подкрепата на Украйна, това не е нещо, което е в съответствие с нашата политика, с външната политика на Съединените щати", каза Съливан.
Самозваната мирна мисия на Орбан подразни и много членове на Европейския съюз, чието ротационно председателство Унгария пое в началото на този месец. Множество лидери на ЕС дадоха да се разбере, че Орбан не говори от името на съюза за войната в Украйна. "Ще го кажа на глас, не мисля, че има смисъл да се водят разговори с авторитарни режими, които нарушават международното право. Той може да го направи от свое име. Но аз принципно не съм съгласен да го прави. Просто не виждам смисъл", заяви финландският президент Александър Стуб.
Орбан присъства на срещата на върха на НАТО, чийто домакин е президентът на Демократическата партия Джо Байдън. Унгарската делегация изрази несъгласие с ключови позиции на НАТО, като същевременно не блокира действията на алианса.
Според външния министър Петер Сиярто Орбан се е надявал да сложи край на войната чрез мирни преговори с участието на Русия и Украйна. Тръмп е заявил, че бързо ще сложи край на войната. Той не е предложил план за постигането на тази цел, но миналия месец Ройтерс съобщи, че съветници на бившия президент са му представили план за прекратяване на войната, отчасти чрез поставяне на бъдещата помощ за Киев в зависимост от присъединяването на Украйна към мирните преговори.
Орбан изглеждаше изолиран при откриването на срещата на НАТО за Украйна в четвъртък, като седеше сам, докато другите лидери разговаряха в кулоарите.
Унгария се размина със съюзниците си от НАТО и по отношение на Китай, който според алианса е поддръжник на военните действия на Русия и поставя предизвикателства пред сигурността. Унгария не иска НАТО да се превърне в "антикитайски" блок и няма да подкрепи това, заяви Сиярто в четвъртък.
Появата му в Мар-а-Лаго бе втората среща на Орбан с Тръмп от март насам. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че не е в правомощията на военния алианс да решава с кого се срещат лидерите на страните членки.
"Това, което има значение за НАТО, е всички съюзници да са съгласни с политиката. И вчера ние съгласувахме много силна декларация от 32 съюзници, в която изразяваме подкрепата си за Украйна", заяви Столтенберг в четвъртък.
Орбан се стреми към близки връзки с Тръмп и други консервативни републиканци и изрази убеждението си, че новото президентство на Тръмп е "единственият сериозен шанс" за прекратяване на войната в Украйна.
Тръмп неведнъж е заявявал, че би могъл да уреди войната "за 24 часа", ако бъде избран отново за президент, като се срещне както с Путин, така и със Зеленски - твърдение, което посланикът на Русия в ООН оспори.
Даниел Фрид, бивш дългогодишен дипломат и експерт по Източна Европа в правителството на САЩ, заяви, че връзките на Орбан с Китай трудно биха могли да бъдат защитени пред Тръмп предвид собствените му послания за твърдост към Пекин.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства