24 Ноември, 2024

Осъденият бивш банкер Аблязов се обяви за лидер на протестите в Казахстан

Осъденият бивш банкер Аблязов се обяви за лидер на протестите в Казахстан

Мухтар Аблязов

Казахстанският опозиционер и бивш главен изпълнителен директор на БТА Банк Мухтар Аблязов, който получи политическо убежище във Франция, след като беше осъден задочно в Казахстан, се обяви за лидер на опозицията и на протестите в страната. "Възприемам себе си като лидер на опозицията. Всеки ден протестиращи ми се обаждат и ме питат: "Какво да правим? Ние сме тук: какво да правим?", каза Аблязов, цитиран от Ройтерс, предаде БГНЕС.

През юни 2017 г. Специализираният междурайонен наказателен съд в Алмати призна Аблязов за виновен в създаване на престъпно сдружение и присвояване на средства от БТА Банк и го осъди на 20 години затвор с конфискация на имуществото. Процесът се проведе в отсъствието на Аблязов, който от години живее в чужбина. По данни на Националното бюро за борба с корупцията общият размер на щетите, нанесени от бившия банкер, надхвърля 7,5 милиарда долара.

През март 2018 г. Есилският районен съд в Астана обяви нерегистрираното движение "Демократичен избор на Казахстан" (ДИК), ръководено от Аблязов, за екстремистка организация и забрани дейността му в страната. Според Главната прокуратура целта на Аблязов е да свали и завземе властта. Той е и инициатор на протестите, които се проведоха в републиката на 9 юни 2019 г., в деня на президентските избори. По това време в най-големите градове на страната Нур Султан и Аламти бяха задържани стотици хора.

Отделно от това през 2018 г. съд в Казахстан осъди задочно бившия ръководител на БТА Банк на доживотен затвор за убийството на бизнес партньора му Ержан Татишев през 2004 г.
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.