Руският президент Владимир Путин продължава да се сблъсква с авторитарния режим, който систематично му пречи да получава точна информация за военно-политическите реалности в Русия. Това посочват анализатори в последния доклад на Института за изследване на войната (ISW), със седалище във Вашингтон.
Известен руски военен блогър, който преди това се появяваше в държавните медии и беше временно задържан през март 2022 г., твърди, че в Русия съществува култура, при която местните власти работят в тясно сътрудничество с регионалните медии, за да цензурират и прикриват от Кремъл всякакви негативни съобщения за руските военни неуспехи в конфликта с Украйна.
По думите му още през 2004 г. Путин е създал консултативна институция на гражданското общество, наречена Руска гражданска камара. Задача на нейните членове е да наблюдават дейността на местните власти, за да предоставят негативна, но точна информация на властите в Русияя. Камарата не е успяла обаче да го направи, защото нейни представители са решили да запазят мълчание - също като длъжностните лица, които са избрани да наблюдават.
Военният блогър отбелязва също, че по-късно през 2011 г. Путин създава Общоруския народен фронт, насочвайки го към същия проблем. Инициативата в началото е успешна, докато представителите не започват да следват стъпките на Руската гражданска камара.
Руското Министерство на отбраната полага подобни на регионалните служители тайни усилия, за да прикрие своите неуспехи от Путин, възмущавайки се от гласовете, които подкопават тези усилия. Нещо повече, то прави почти невъзможно за военните блогъри и държавните служители да посещават фронтовите линии, дори има слухове, че руското военно командване изпраща генерали в Сирия, ако те започнат да общуват често с Путин.
Създадените в миналото от Путин Общоруски народен фронт и Руска гражданска камара, както и сравнително снизходителното му отношение към блогърите по време на пълномащабната инвазия показват, че е малко вероятно той да цензурира решително общностите на блогърите и доброволците, защото вероятно цени възможността да проверяват неговото правителство. Малко вероятно е и Путин сам да предприеме кампания за масова цензура срещу блогърите, освен ако избрани фракции в Кремъл не успеят да го убедят, че блогърите представляват непосредствена заплаха за стабилността на режима му.
Служителите на Кремъл обаче вероятно не са успели да настроят Путин срещу огромната общност от военни блогъри, които критикуват бюрокрацията и същевременно горещо подкрепят Путин и военните му усилия в Украйна.
Военният блогър обаче прогнозира, че бюрократите ще се опитат да блокират Telegram и да арестуват блогъри след президентските избори в Русия през март 2024 г., предвид обстоятелството, че именно руските канали в Telegram остават единственият източник на конструктивна опозиция в Русия.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца