28 Април, 2026

Още разкрития за агентурно минало на участници в приватизацията през 2000 г.

Още разкрития за агентурно минало на участници в приватизацията през 2000 г.

Снимка: БГНЕС

Обект на проверка са близо 6000 души. Поради големия брой на проверяваните лица Комисията по досиетата извършва проверката по азбучен ред на малките имена и излиза всяка седмица с частични решения

Комисията по досиетата продължава глобалната проверка за принадлежност към Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА на участници в приватизацията по отраслови министерства през 2000 г.

С последната огласена на сайта на независимия държавен орган проверка (решение №3-65 от 17 март 2026 г.) са установени общо 6-ма сътрудници, пише сайтът desebg.com.

Комисията е огласила само двама от тях, тъй като останалите 4-ма са починали и в този случай данните за тях, съгласно закона за досиетата, не може да се оповестяват публично.

Разкритите сътрудници са:

Михаил Сократов Добрев, управител на фирма "ТУРИСТСТРОЙ" ООД, ПЛОВДИВ - предмет на договор за приватизационна продажба;

Мустафа Ниязимов Чаушев, член на Общо събрание - съдружник във фирма "АГРОМЕХСЕРВИЗ 2000" ООД - купувач по договор за приватизационна продажба на "АГРОМЕХСЕРВИЗ" ЕООД, ЛОВЕЧ.

Законът за досиетата предвижда извършването на задължителна проверка за принадлежност към Държавна сигурност или разузнавателните служби на БНА на членовете на управителните, контролните и надзорните органи на преобразувани и приватизирани държавни и общински предприятия и членовете на управителните, контролните и надзорните органи на дружества, както и еднолични фирми, еднолични търговци и физически лица, придобили акции или дялове в приватизирани държавни и общински предприятия или обособени части от тях.

Проверката за приватизация по отраслови министерства през 2000 г. обхваща приватизирани държавни предприятия по 744 броя договори за приватизационна продажба, както и дружества, еднолични фирми, еднолични търговци и физически лица (купувачи), придобили акции или дялове в тях.

Обект на проверка са близо 6000 души. Поради големия брой на проверяваните лица Комисията по досиетата извършва проверката по азбучен ред на малките имена и излиза всяка седмица с частични решения по глобалната проверка за принадлежност към Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА на участниците в приватизационния процес през 2000 г.

С последното решение са проверени лица, чиито малки имена започват с буквата М. Проверката продължава.

Сподели:

Коментари (0)

Нинова се ожали: Спасих БСП от мафията и червените милионери, а те ме изключиха, за да трупат пачки

Нинова се ожали: Спасих БСП от мафията и червените милионери, а те ме изключиха, за да трупат пачки

Лидерът на "Непокорна България" гузно мълчи, защо на парламентарните избори получи под 2% доверие от избирателите

"Прогресивна България“ готви кабинет, депутатите обещават справедливост и тежки решения

"Прогресивна България“ готви кабинет, депутатите обещават справедливост и тежки решения

Формацията залага на бързо съставяне на правителство, съдебна справедливост и спешни мерки срещу инфлацията

Две държави, два свята: еуфория в Унгария, тишина в България...

Две държави, два свята: еуфория в Унгария, тишина в България...

Старата гвардия задушава демокрацията, време е за млада кръви